מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

בבית חלומותיי אשר בראש גבעה... האם זה בכלל אפשרי?

 

עפרה ארנון

  

 


בבית חלומותיי תהיה גינה מטופחת. בבית חלומותיי יהיה מטבח שקרין גורן תהיה גאה בו! בבית חלומותיי יהיו חלונות לנוף מדהים. בבית חלומותיי יהיו... סלון מושקע, אמבטיה מעוצבת, חדרי שינה נעימים, פינת אוכל ייחודית, ו---
ועוד אלף דברים שכל אחד חולם עליהם.
 

אך האם זה בכלל אפשרי?

 

כאדריכלית פרטית אני פוגשת המון חלומות בנוגע לבית אך גם המון סיבות למה אי אפשר להגשים אותם. יוקר המחיה הוא מונח ידוע ולפעמים אפשר בהחלט להבין את כל המחאות והתסכולים שמשכנעים אותנו שאת בית החלומות יש להשאיר בצד כי זה לא מציאותי. 

האמנם?
לפני כשנה פגשתי זוג מדהים שהראו לי שאפשר.
אפשר בגיל 30 להגיע לבית חלומות יפה ומיוחד, ואפילו אפשר ליהנות מהדרך אליו. 

את דודו ומורן סילם הכרתי כשהם פנו אלי בבקשה לתיכנון בית פרטי במגרש של 335 מ"ר בשכונת האמנים שבבית אריה.

בפגישה הראשונה הבהירו לי הזוג סילם, כי התקציב שלהם מוגבל, והם בונים את הבית במסגרת התקציב שיש, בדקנו ביחד מהן עלויות הבניה שצפויות לנו, ולאחר חישובים עלתה המסקנה שניתן לבנות בית בשטח של  100-115 מ"ר.

 

למורן היה חשוב שהבית לא יראה קטן ופשוט, יחסית לבתי הפאר שנבנו בשכנות להם.

הם נתנו לי משימה לא פשוטה - לתכנן בית קטן, יעיל, שיכיל את כל הפונקציות שנדרשות מבית פרטי ויראה מכובד ובעל נוכחות.
מה שהקל על התכנון היה שהבית פרטי (ללא דו משפחתי) ולכן יש לנו 4 כיווני אוויר.

בתכנון הבית, הפרדתי בין חלקים שנצרכים כעת ושאין בהם שינויים מהותיים לאורך השנים - מטבח, יחידת הורים, סלון וכדו'. לבין חלקים שהצורך בהם יתעורר בהמשך הזמן כגון, חדרי ילדים וחדרים נוספים - להם וידיאו אפשרות של הוספה בעתיד כקומה שניה.
החלקים הרלוונטים לתכנון עיקר הבית בהווה תוכננו על שטח מרווח כדי להתאים עצמם לשינויים שיבואו עם הזמן.
 

 

הסלון ופינת האוכל (תמונה עליונה), תוכננו כיחידה אחת, שיהיה נוח לארח - דודו ומורן שניהם ממשפחות שאוהבות להיפגש הרבה. ותמיד סביב שולחן האוכל. בפינת האוכל הקפדתי שהחלונות הגבוהים יפתחו מערבה אל הנוף שצופה על גבעות השומרון עד הים. פינת הישיבה בגינה סמוכה לפינת האוכל ונותנת רצף בין פנים וחוץ. 

המטבח מקושר לסלון אך עם הגדרת שטח משלו, שיש בהיר וארונות בגוון שמנת נותנים תחושת מרחב, ושטח אכסון גדול תוכנן למצרכים. החלון הגדול פונה אל הנוף הנשקף.

ביחידת הורים שילבתי חדר ארונות וחדר רחצה. ובחדר השינה החלון פונה מערבה אל הנוף והאוויר.

חדר הילדים תוכנן מראש בגודל ממוצע, שיתאים בשלב זה לשני ילדים.
יגכ

שילבתי בתכנון גם חשיבה של בניה ירוקה, חלונות פתוחים לכיווני האוויר למקסם את האור והבריזה במקום. תריסי גלילה חשמליים, כדי להפחית אור וחום בימות הקיץ ופרגולה מכיוון דרום ומערב שמצילה על הבית משמש.


בחזית הבית תכננתי קיר אלכסוני, מחופה אבן, שנותן לבית עניין ורושם ומייחד אותו מהבתים בסביבה. 

   כגי
מורן ודודו שיתפו בכל התהליך את ההורים שלהם, כך שזכינו לביקורת בונה מכיוונים נוספים. עקבתי בהתפעלות בשיתוף הזוגי והמשפחתי של דודו ומורן בתכנון ששמרו כל הזמן בעקשנות על המסגרת התיכנונית והתקציבית שבחרנו.
 
אז איך מגיעים לבית? 
דודו, בחור שקול ומתוכנן, השתחרר מהצבא וניצל את מענק השחרור לקניית דירה - איך יתכן? בפריפריה הכי רחוקה זה אפשר - באילת. דודו גר באילת עוד לפני הגיוס עם משפחתו, ולא נבהל מקניית דירה שם. בעזרת המענק ומשכנתא שקיבל, הצליח לקנות דירת 3 חדרים באילת.
שם פגש את מורן, שבאה לעבוד עבודה מועדפת אחרי השחרור. הם נישאו וגרו שנה באילת. אחרי שנה עברו למרכז, השכירו את הדירה באילת במחיר שיכסה את המשכנתא. כך שהדירה "לא כואבת" להם בתזרים החודשי.
הם חיפשו דיור באיזור המרכז, וראו שיוקר המחיה הוא אכן בלתי אפשרי. ולכן התפשרו ועברו לגור אצל ההורים של מורן בעופרים, ההורים הקצו להם יחידת דיור קטנטונת של 26 מ"ר, בחצר של ההורים. השלב הזה לא היה להם קל, אבל הבינו שזה רק שלב בדרך למטרת היעד - בית משלהם.
בתקופה זו הוצעו מגרשים למכירה בבית אריה, עדיין הישוב היה בהקפאת בניה בעקבות גזרות הממשלה. הגזרות האלה לא הרתיעו אותם מלקדם תהליך רכישה של מגרש בבית אריה.
אבל מאיפה יש כסף למגרש?
את הכסף שקיבלו לחתונה הם שמרו בצד לטובת בית, ההורים סייעו ומורן ודודו התחילו להחזיר משכנתא נוספת עבור המגרש.
כאן הגיע השלב לבדוק כמה כסף נותר לבניה - דודו ומורן מכרו את הדירה באילת, החזירו את המשכנתא והרווח שנותר הלך לבניה.
כבר במהלך תכנון הבית - עוד לפני בקשת משכנתא, הם חישבו כמה בערך יצטרכו לשלם משכנתא וכבר התחילו לחסוך כל חודש כדי להגדיל את החסכון לבניה.
בסופו של דבר, התקציב לבניה היה 500,000 ש"ח בלבד. כולל עלויות פיתוח למגרש.
לפי סכום זה - תוכנן הבית- בשטח של 115 מ"ר. הם חיפשו קבלן שאפשר לסמוך עליו, כדי לחסוך הוצאות של פיקוח על הבניה. בהסכם עם הקבלן, נקבע מה המחיר לבניה, ומזה הם לא זזו!
יחד עיצבנו בית מדהים במסגרת התקציב. ראינו, והראנו לכולם, שלא צריך תקציב בשמים כדי לבנות בית פרטי מתוכנן ומעוצב.

הם נכנסו לביתם בערב ראש השנה תשע"ד.

האם הבית מאובזר לחלוטין? לא, עדיין צריך לקנות אהילים יפים, וילונות, תמונות וכדו', אבל הבית עומד, מותאם עבורם ויפה ולאט לאט הם ילבישו אותו.


במהלך עבודתי איתם שאלתי אותם- על מה ויתרתם כדי להגיע לבית?
דודו סיפר שאחרי הצבא הוא שאל את עצמו- מה אני רוצה בחיים? החלטתי שהיעד הוא עד גיל 30 להיות נשוי+ילדים ואם אפשר עם בית משלי. ברגע שהיה לי יעד, לא חיכיתי וחתרתי למטרה. 
המוטו שלי בחיים הוא "אי אפשר לחיות גם את היום וגם את החלום" ואין ספק שזה דורש הרבה ויתורים. ויתרנו על "הטיול הגדול לחו"ל" של אחרי הצבא, במקום זה טיילנו כמה טיולים נפלאים וקצרים באירופה. ויתרנו על הפרטיות שלנו וגרנו 3 שנים אצל ההורים כדי לחסוך כסף לבית. זה לא היה פשוט, אומר דודו ומורן מהנהנת בהסכמה.

מורן מוסיפה: מאוד נהננו מתהליך הבניה, היה מרגש לראות איך החלום שלנו קורם עור וגידים. אמנם ויתרנו על הרבה דברים בדרך, אבל היום כשאני יושבת על הספה בסלון שלי אני יודעת שזה בהחלט היה שווה.


לסיכום, אני שואלת אותם- מה הטיפים שיש לכם לזוגות צעירים ולכל מי שרוצה להגיע לבית משלו?

  • לקבוע יעדים רחוקים ל10 שנים קדימה, ומטרות קרובות בדרך להגשמת הידעים הללו.
  • לדעת לחסוך כל הזמן, לוותר על בילויים ויציאות יקרות, לדעת שזו תקופה בחיים בה חוסכים. כמובן שאפשר וחובה לבלות אבל ללא או במינימום הוצאות.
  • צריך לדעת לעשות ויתורים, אבל חשוב גם לדעת על מה לוותר ועל מה לא, אם יש עקרונות מהותיים שעליהם יש לשמור למרות הכל.
  • צריך להיות גמישים כשיש שינוי בתוכניות, אבל לדעת להיות במקביל חזקים כדי לא לוותר לעצמכם על התוכניות והתקציב.
  • לא להינעל על איזור מגורים - אם זוג יכול להגיע לבית אבל זה רחוק עוד חצי שעה מהמיקום המקורי - זה שווה!
  • כשמתכננים או קונים בית יש כמובן רצונות שונים ברמה מסויימת בין בני הזוג, צריך הרבה וותרנות, גם אם משהו חשוב לאחד, צריך לדעת לוותר כדי להגיע ליעד.
  • חייבת(!) להיות תקשורת טובה בין בני הזוג, לדבר על כל דבר וכל פרט, כדי לסיים את הבניה עם זוגיות טובה. העומס הנפשי בבניה הוא גדול מאוד, ולכן כמה שיותר שיתוף ושיחה יקלו על התהליך.

 
אז בית החלומות ישאר רק בחלומות או שהוא יכול למצוא את דרכו למציאות? דודו ומורן הראו לי שאפשר.

עפרה ארנון

אדריכלית ומעצבת פנים

טלפון: 055-9780523
אתר: ofraarnon.wix.com/ofra-arnon
מייל: arnonofra@gmail.com

 

 


תגובות                                                                                                               | כתוב תגובה

1. מאמר מהמם
כתבה יפייפיה ומסוגננת היטב. תודה שיש לנו משפחה תומכת, בלעדיהם אני לא יודע אם היינו מגיעים למצבנו העכשוי.  דודו (8.5.14)

2. בתור בחור עם חלום לבית ביו"ש- זה מעודד מאוד! יישר כח על הכתבה! מראה שהחלום לבית ביישוב טוב, על שטח גדול ולפי בחירה אישית- הוא בהחלט אפשרי!  תודה שנתתם לי עוד חיזוק שהחלום שלי בע"ה יתגשם! (יונתן, 5.1.15)

 

 


  מאמרים נוספים
 

  


 


 


 

אז על מה בעצם מדבר הסינגל 'ואפילו בהסתרה' ? כולל הקליפ בפנים.

קורבן לא תמיד מודע לכך שהוא קורבן. על סוגי אלימות בזוגיות

להניק ולהעניק באהבה-
חווית ההנקה לאחר לידה

אם נס חנוכה היה היום-
חז"ל היו מפיקים סרט
באולפני אתרוג

חנוכה בריא ושמח! מתכון לסופגניות אפויות מקמח כוסמין