מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

מה הקשר בין אילן רמון למגדל בבל?

תקציר הספר ’מגדל פורח באוויר’ מאת מוטי מאור


הימים ימי חורף תשס"ג. מנשה ברוורמן, מורה להיסטוריה בישיבה תיכונית, מנסה לעורר בכיתת השמינית דיון על טיסת החלל של אילן רמון, אשר נערכת באותה עת. בהמשך נסחף המורה עם תלמידיו לשיחה על המניעים העמוקים לרצון של האנושות להגיע אל השמים, מאז ימי מגדל בבל ועד ימינו. הם מעלים קושייה על פרשיית מגדל בבל: מדוע ירדו בוני המגדל מן האיזור ההררי שבו גרו ועברו לבקעה, שהיא רחוקה יותר מן השמים וגם אין בה חומרי בנייה המתאימים למטרתם. מסקנתו של הדיון היא שבוני המגדל רואים באדם יצור בעל יכולות מצד עצמו, שאינו זקוק לעזרת שמים, ובכדי להביע את השקפתם הם החליטו להגיע אל השמים בכוחות עצמם בלבד, בלי להיעזר בנתוני הטבע שאותם יצר בורא העולם - לא בגובהו של הר, ולא באבנים טבעיות.

כל מהותו של המגדל, כך מסביר מנשה לתלמידיו, היא השאפתנות הבלתי פוסקת להשגת כוח ועוצמה אנושיים. החלום להגיע לשמים הוא חלומו העתיק של המדע - לפצח את הקודים הסודיים של היקום, לפרוץ את כל

המגבלות, לשבור כל מחסום העומד בפני האדם, למתוח עד הקצה את גבול היכולת האנושית.מכוח אותו חלום מתווספים בכל דור ודור שלבים חדשים לסולם האינסופי של הטכנולוגיה. הישגיו של המין האנושי הולכים וצוברים תאוצה, ויכולתו הטכנולוגית דוהרת קדימה וכבר מרקיעה שחקים. שיאו של תהליך זה בא לידי ביטוי בטיסות אל החלל - ההגעה הממשית אל השמים.
 

  בהמשך הסיפור מתרחשת התרסקות המעבורת קולומביה. מתוך הכאב והזעזוע נולדת ההכרה שעל מנת להבין את סוגיית מגדל בבל בשלימותה יש להעמיק גם בנקודה היהודית של העניין - הקשר שבין אברהם לבין נמרוד. מתוך כך יהיה ניתן לגזור מסקנות לגבי משמעות שיתופו של יהודי בטיסות לחלל.

בנקודה הזאת נכנסת לסיפור ההצגה הגדולה של פורים, שאותה אמורים השמיניסטים להוציא אל הפועל. הם מחליטים שנושא ההצגה יהיה המאבק בין אברהם לנמרוד, שבשיאו נופל אברהם לכבשן האש ויוצא ממנו ללא פגע. במהלך ההכנות להצגה מתבררות סוגיות נוספות הקשורות אל הלוז המרכזי של הספר - היחס בין הכלל לבין הפרט, עניינה של האש, ועוד - ומתחדשים חידושים פרשניים נוספים. ההצגה עולה בהצלחה מרובה - אבל פותחת בסיומה ויכוח חדש.


 
הוויכוח החדש, שכבר מהווה עבור התלמידים נושא למריבה אישית כאובה, סובב סביב השאלה 'מי ניצח' - אברהם או נמרוד. מצד אחד נראה כי אברהם ניצח, שהרי בעקבות יציאתו בשלום מן הכבשן ראו כל יושבי תבל כי כוחה של האש, המסמל את היכולת האנושית, הוא הבל וריק, ובעקבות כך עזבו את בקעת שנער ונפוצו על פני כל הארצות. אך מצד שני נראה כי נמרוד ניצח, שהרי בנייתו של מגדל בבל מעולם לא נפסקה, כפי שמעידה על כך התורה עצמה: התורה מספרת כי בני האדם בנו "עִיר וּמִגְדָּל", וכי אחר-כך ירד ה' "לִרְאֹת אֶת הָעִיר וְאֶת הַמִּגְדָּל", אבל הסיומת שונה לחלוטין: 'וַיַּחְדְּלוּ לִבְנֹת הָעִיר' - ולא את המגדל!

התשובה לשאלת 'מי ניצח' נבנית באופן מדורג על-ידי שלוש עלילות-משנה מקבילות שמתרחשות בשעות הלילה שלאחר
ההצגה.
 


מסקנת הדברים היא שבניית המגדל אכן לא נפסקה, אבל היא קיבלה תפנית, ובעקבות כך נבנה מגדל הטכנולוגיה האנושי ומגדל המוסר והאמונה במקביל, זה לצד זה, לקראת איחודם המחודש בגאולה השלימה. 'כוחי ועוצם ידי' הוא דבר מבורך, בתנאי שמתקיים גם ההמשך: "וזכרת את ה' אלוקיך, כי הוא הנותן לך כוח לעשות חיל".
 

בחלקו האחרון של הספר מגיעה לשיאה עלילת המשנה, אשר נשזרת לאורך כל הספר במקביל לעלילה המרכזית. זהו סיפורו של סוכן ביטוח לא-יוצלח הסובל מאשתו השתלטנית, ומתלבט האם לנסות להציל את חיי הנישואין או שמא לתת לאשתו גט כריתות. במקביל לסיפורו של סוכן הביטוח ואשתו יושבים המורה וכמה מן התלמידים ומתפלפלים על סוגיות פרשניות נוספות הקשורות למגדל בבל. מסקנתם המפתיעה של הדיונים הפרשניים מתחברת אל התחבטויותיו של סוכן הביטוח, ומהווה מסקנה אופטימית לכל מעשה המרידה הגדול שיזמו נמרוד ואנשיו. בתוך כך נפתח כיוון לתשובה על שאלת משמעות הצטרפות ומחשבה בעניין שותפותו של אילן רמון בטיסתה של מעבורת החלל קולומביה.

 

את הספר "מגדל פורח באוויר" ניתן לרכוש באתר "מעמק חברון"

להורדת שובר של 27% הנחה לספר "מגדל פורח באוויר" - לחצו כאן!
                                                                                                                                                                                                         
 
 

מעמק חברון

ספרי עיון באמונה, מוסר וגמרא של רבני ישיבת "שבי חברון" - הרב משה בליכר שליט"א, הרב אלי הורביץ זצ"ל הי"ד, הרב חננאל אתרוג ורבנים נוספים. בין הנושאים: פירושים לתנ"ך, סוגיות תרבותיות, זוגיות משפחה וחינוך ילדים ועוד.

דוד קרטן: 052-8990321
אתר: www.meemekhevron.org
מייל: office@meemekhevron.org


 


כתוב תגובה

 


מאמרים נוספים


 

 

 

 

 

ג'ודי רפואה משלימה  

המדריך המשפטי ליזם המתחיל 
מתוך מגזין "יזמים"
ראיון עם רעיון ייחודי - מופע הלהטוטים "מופאש" הקמת יקב עטור פרסים על גבעה בשומרון: זה התיקון שלי האם לחם הוא אופיום?
מפניני המרפאה ג’ודי שטיין
כתיבת צוואה בישראל - 10 שאלות מצויינות
סיימון ג'קסון עונה