מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

מה הקשר בין סוג דם לתזונה?ד"ר אמיר גדרון
 

סוגי הדם A, B, O, AB  ידועים מאז תחילת המאה שעברה. ידועים גם סוגי דם נוספים נדירים וכן ישנם סימנים שונים בדם המאפשרים לחלק לתת-קבוצות שונות בהתאם לנוכחות או היעדרות של נוגדנים שונים בדם. משמעות הסיווג הנ"ל הינה שחלבונים במעטפת כדוריות הדם האדומות, וגם בתאי גוף רבים אחרים שביניהם תאים המרפדים את המעיים, קשורים לסוכרים מסויימים אשר מוכרים ע"י הנוגדנים בגוף.  לכך השלכות מובנות מאליהן לגבי תרומת דם אך גם לגבי היבטים רבים נוספים כפי שיפורט.  השפעות יכולות לנבוע הן מהתקבצות גנים של מחלות ספציפיות עם גנים של סוגי דם ספציפיים, באופן שהם יבואו לביטוי יחד, אך גם מעצם הקבוצות הסוכריות עצמן שמחוברות לחלבונים שונים בתאי גוף שונים.


 

קשה כיום להכחיש כי לסוגי הדם השונים יש קשר להיבטים פיסיולוגיים מגוונים.  בין הדוגמאות לנטיות רפואיות שנמצאו קשורות סטטיסטית לסוגי דם:
 
מחקרים רבים מראים שסוגי הדם שאינם O
 נוטים יותר לבעיות של קרישי דם בעורקים ובוורידים. במקרה זה הדבר עשוי להיות קשור במישרין לסוג הדם משום שההתמרה הסוכרית על מעטפת כדוריות הדם משפיעה כנראה על גורם קרישה שנקרא גורם פון-ווילברנד.
 
בנוסף נמצא קשר בין סוג הדם O לנטייה מוגברת לכיבי קיבה.  Bjorkholm ואחרים הראו כי זן של החיידק הליקובקטר פילורי, המעורב בכיבים כאלו, נוטה יותר להיצמד לדופן הקיבה של בעלי סוג דם O ביחס לסוג הדם A.
 
מחקרים מסויימים מראים על קשר בין סוג הדם A לנטיות כרוניות לזיהומים פטרייתיים של העור (מחקר הודי בקרב למעלה מ-100 מטופלים, בלג'י ואחרים, 1996ומחקר ברזילאי על 40 מטופלים, 1999).
מחקרים אודות מחלת העור האוטו-אימונית פסוריאזיס הראו במקרה אחד כי בקרב בעלי סוג דם AB מחלה זו הייתה הכי פחות שכיחה ובמקרים אחרים כי הייתה   נפוצה יותר אצל בעלי סוג הדם O.
 מחקר צ'כי משנת 1999 הראה כי החלבון גלקטין-3, המיוצר בתאי עור ועשוי להיות מעורב בתהליכים דלקתיים כמו אטופיק דרמטיטיס, מזוהה ספציפית על ידי תאים בעלי נוגנים מסוג A ו- B.  עובדה זו עשויה להסביר את הנטייה של בעלי סוג דם O למחלות עור דלקתיות כמו אטופיק דרמטיטיס ופסוריאזיס.

 
 

סוכרת

נמצא שחלבון שנקשר לקבוצות סוכרים על תאים, מסוג Epsilon BP, עשוי לקשר בין נוגדני IgE לבין תאי לנגרהנס בלבלב, אשר אחראים לייצור אינסולין. נטייה זו מוגברת אצל בעלי קבוצות סוכרים מסוג A או B ולא עבור סוג O. ומכאן נטייה מוגברת שאומתה סטטיסטית, לנטייה מוגברת לסוכרת נעורים אצל מי שאינם בעלי סוג הדם O. נטייה מוגברת קיימת גם לסוכרת שאינה תלויית אינסולין, בסוגי דם A ו- AB: מחקרים מסויימים באפריקה ובהודו מראים על נטייה מוגברת בקרב בעלי סוג דם A, וייתכן גם O, לסוכרת מסוג 2 או לחילופין לכל מי שאינם בעלי סוג דם O.  
 
 
גידולי כלי דם

נטייה לגידולי כלי דם זו נטייה להמנגיומות בכבד נמצאה אצל בעלי סוג הדם A. הדבר קושר לכך שחלבונים הנקראים אינטגרינים נקשרים הן לגורם הגדילה האפידרמלי והן ללקטינים מסויימים, ולכך שנוגדנים מסוג A יכולים לדמות את גורם הגדילה האפידרמלי.
 
נטייה לתהליכים דלקתיים אצל סוג דם O:  קבוצת הסוכר פוקוז שמצויה בנוגדני סוג דם O מתוארת כמסייעת לצימוד כדוריות דם לבנות וכמסייעות לנדידתן מזרם הדם לאזורי דלקת. 
 


כיצד כל זה קשור לתזונה?

מרגע שקיימות נטיות רפואיות ידועות בהתאם לסוג דם, ניתן להתאים תזונה להיערכות לנטיות הרפואיות.  כך, למשל:
נטייתו המוגברת של סוג הדם O, כאמור לעיל, לכיבי קיבה, עשויה להצביע על חשיבות לניטרול חומציות יתר בסוג דם זה, באמצעות  אכילת בשר אשר מצריך חומציות לפירוקו.  גם שתיית משקה בסיסי כמו סודה עשויה להתאים לסוג דם שיסבול מחומציות יתר.  זאת, לעומת צורך לצמצם פחמימות פשוטות שיקלו על חיי החיידק היקובקטר פילורי- וזאת דרך צמצום מוצרי מאפה פשוטים המתפרקים מהר לסוכרים, וכן דברי מתיקה וחלב לא מוחמץ. 


נטייתו של סוג הדם O לאטופיק דרמטיטיס כמתואר לעיל עשויה גם היא להצדיק הימנעות ממוצרי חלב בקרב בעלי סוג דם זה, לפחות אצל ילדים, שכן מחקרים הראו כי קיים קשר בין אי סבילות למוצרי חלב בקר אצל ילדים לבין שכיחות של אטופיק דרמטיטיס.

 
נטייתם המוגברת של מי שאינם בעלי סוג דם O, כמותאר לעיל, לקרישי דם מצדיקה מחד הימנעות משומנים מן החי, בפרט בשר בקר – אשר ידועים מחקרית כמעלים את רמות תוצרי החימצון בגוף ועל כן עלולים להחמיר את התהליך הדלקתי שמעורב בהסתיידות עורקים,  ומאידך מצדיקה אכילת דגים כמו סלמון אשר עשיר באומגה 3. 

נטייתו האפשרית של סוג הדם A לסוכרת מסוג 2 עשויה להצדיק הימנעות מחלב בקר גם בקרב בעלי סוג דם זה. זאת, עקב מחקרים רבים שהראו על קשר בין צריכת מוצרי חלב בקר ע"י ילדים לבין סוכרת (אמנם, בעיקר קשר מובהק לסוכרת תלויית אינסולין).  כן מצדיק הדבר זהירות מחיטה – מחקרים הראו על קיומם בתאים בלבלב, של נוגדנים לחלבונים הקשורים לחלבון אגלוטינין שבנבט חיטה.

נטייתו המוגברת של סוג דם O לדלקות, בפרט דלקות מפרקים, יכולה להצדיק הימנעות מחיטה, שכן החלבון אגלוטינין שבנבט החיטה נמצא כנמשך לנ-גלוקוזאמין, שמהווה רכיב חשוב ברקמות חיבור. יתכן שתוספי נ-גלוקוזמין מסייעים לסובלים מדלקות מיפרקים פשוט ע"י כך שהם מתחרים בחלבונים כמו אלו של חיטה האמורים ובכך מצמצמים את נזקם.
 

נטייתו של סוג דם A להמנגיומות יכולה להצדיק צריכת מוצרי סויה – שכן איזופלבונים של סויה נמצאו כמעכבי אנגיוגנזה.
ראוי, אם כן, שלא לזלזל בקשר האפשרי בין סוגי דם ונתונים גנטיים אחרים לנטיות רפואיות שונות ולתגובות שונות לרכיבי מזון, ובהתאם לכך לשקול טיפולים שונים, בכללם תזונה מונעת המותאמת לגנטיקה האישית.


למידע על טיפולי ניקוי רעלים, שומנים וסוכר בעזרת תזונה וצמחים לחצו כאן או צרו קשר
 
   

 
עשבי -קדם

מוצרים טבעיים של חברת עשבי-קדם. מוצרי קוסמטיקה, טיפוח, ומרפא 100% צמחי. 
המוצרים כשרים ובאישור משרד הבריאות


טלפון: 055-9780471

אתר: www.kedem.bio/index.aspx
מייל: amirkitron@gmail.com

 


 

תגובות                                                                      | כתוב תגובה                                                                                                      


  מאמרים נוספים
 
   וידאו בדק בית מור לנוער

רגע לפני עונת הגשמים: טיפול נכון בחדירות מים

עסקים עושים בבית. הזוג מאחורי 'דפי כתום'

עיצוב פנים בהתאמה אישית- מטבחים, פתרונות אחסון וחדרי אמבט

מה רואים לך בעיניים? אבחון אירידיולוגי

לתומר כהן יש חץ וקשת, הוא מדליק אש עם אבנים ומלקט צמחי מרפא. ’יושב אוהלים’- ראיון אישי