מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

פתיחת עסק חדש- מהלך רציני ומשמעותי

פותחים עסק ישועה כהן

מתוך מגזין "יזמים"

 | ישועה כהן |
  

פתיחת עסק חדש היא מהלך רציני ומשמעותי. רבים חולמים על חיים עצמאיים ללא בוס על הראש, ללא הוראות, חיים שבהם רמת ההכנסה תהיה תלויה במאמץ האישי ולא ברצונו הטוב של מנהל כזה או אחר, אבל לפני ששוקעים בחלומות ובתכניות חשוב להכיר את הסיכונים הכרוכים בהקמת עסק חדש, היכרות שתסייע לבצע את המהלך נכון, אם אכן מחליטים לבצע אותו.
 

כדי להיערך נכון ובאופן מקצועי רצוי שלא לוותר על התייעצות עם אנשי מקצוע כמו יועץ מס, רואה חשבון ושאר מומחים רלוונטיים לתחום העסק המדובר.

השלב הראשוני הנדרש הוא בחינה ובדיקה של סיכויי העסק. יש לוודא שהעסק המתוכנן כולל את כל הנתונים הנדרשים להצלחה, כדי שלא ייסגר בתוך שלושה חודשים, כמו עסקים רבים אחרים לפניו. חשוב לזכור כי בעוד פתיחת תיק במס הכנסה לוקחת דקות אחדות בלבד, אך סגירתו יכולה להתמשך על פני שנים.

בדיקת הכדאיות הכלכלית של העסק כוללת תכנית עסקית כללית שתכלול פירוט אוכלוסיית היעד של לקוחות העסק, גודלה וכוח הקנייה של אוכלוסייה זו, עד כמה המוצר או השירות שנותן העסק הוא אכן מוצר או שירות נצרכים.

לאחר שהגענו למסקנה שאכן מדובר במוצר נצרך לאוכלוסייה רחבה בעלת יכולת רכישה ותשלום מספיקה הגענו לשאלה- מה נכון לפתוח? עוסק פטור? עוסק מורשה? חברה בע"מ?

טעות נפוצה ומוכרת אצל רבים היא המחשבה שפתיחת עסק פטור היא הנוחה והמשתלמת ביותר. לכאורה אם פתחנו עסק פטור אנחנו פטורים מהכול, לא? אז זהו, שלא. טעות רבותי. המונח 'עוסק פטור' נוגע לענייני מע"מ בלבד. בישראל כולם, אבל כווווולם, חייבים במס הכנסה החל מהשקל הראשון. עם זאת קיימות גם לא מעט הטבות הכרוכות במצב משפחתי, וותק בארץ, תושבות ועוד, ואת כל אלה מעניק מס הכנסה בדמותן של נקודות זיכוי המאפשרות קבלת רווח שלא יגיע לרמה המחויבת בתשלום מס בפועל.

 

עוסק פטור נחשב מי שהמחזור השנתי העסקי שלו אינו עולה על סכום של 77.993 ₪ (נכון לשנת 2013). משמעות המונח 'עוסק פטור' היא שבעל העסק פטור מהחיוב לגבות מע"מ מהלקוחות. כמו כן המע"מ שהתווסף על הוצאות העסק יוכר לצורך קיזוז.
 

עוסק מורשה, לעומת זאת, מחויב לגבות בנוסף למחיר המוצר גם תוספת של 17 אחוזים (נכון להיום. סכום זה משתנה לעיתים על פי החלטות ממשלה) עבור המע"מ. את התוספת הזו הוא מעביר לשלטונות לאחר קיזוז המע"מ ששילם הוא עצמו על הוצאות העסק.
יצוין כי ענפים מקצועיים מסוימים כדוגמת יועץ מס לא יוכלו לקבל רישום של עוסק פטור אלא יוגדרו מיד כעוסק מורשה ללא קשר לגודל המחזור העסקי.

אז אולי כדאי לפתוח חברה בע"מ?  התשובה לכך אינה חד משמעית ואחידה. יש לבחון את הדברים בשיקול כלכלי ובשיקולי מיסוי:
ראשית יש לרשום את החברה אצל רשם החברות. החברה החדשה מחויבת בקביעת מנגנון ניהול מיוחד ברור - רשום בעלי מניות, אסיפה כללית וניהול חשבונאי שונה (הנהלת חשבונות כפולה). לדוחות שנתיים מצרפת החברה מאזן חתום בידי רואה חשבון והעלויות גדלות בהתאם.

פרט חשוב נוסף - עצמאי, בדומה לשכיר, משלם מס בשיטה מדורגת. כיום נמדד תשלום זה בערכים חודשיים: עד רווח של 5280 ₪ יעמוד המס על 10%, עד רווח של 9010 ₪ יהיה המס 14%, עד 14000 ₪ המס הוא 21%, עד 20000 ₪ המס הנדרש הוא 31% וכן הלאה. חברה בע"מ משלמת מס קבוע העומד כיום על 25% מכל הכנסה. המשמעות היא שעד להכנסה חודשית של 14000 ₪ משתלם להיות עצמאי .

בניגוד למע"מ, חישוב ההכנסה החייבת במס נעשה על בסיס הכנסה נטו לאחרי קיזוז ההוצאות, ולא על בסיס המחזור העסקי כולו.
לבד ממע"מ ומס הכנסה חייב העוסק לפנות למוסד לביטוח לאומי לפתיחת תיק עצמאי לצורכי ביטוח לאומי. הוא יחויב בתשלום מקדמות במשך השנה, ובסוף השנה יקבל המוסד לביטוח לאומי את נתוני השומה ממס הכנסה כך יעודכן על גובהה האמיתי של הכנסת העסק ויערוך חישוב חוזר של חובות העוסק מסיכום החישוב המחודש יקוזזו המקדמות שכבר שולמו במרוצת השנה.

במידה ובעסק החדש אמורים להיות מועסקים עובדים יש לפתוח תיק ניכויים גם במס הכנסה וגם בביטוח לאומי, אליהם יועבר מדי חודש הסכום שנוכה מהעובד. שילוב עובדים בעסק הוא מקור להתחייבויות נוספות עליהן מפקח משרד התמ"ת.

לאחר פתיחת העסק ופתיחת תיקי מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי על בעל העסק לנהל את העסק בעזרת מערכת ניהול ספרים המותאמת לכל עסק על פי תחום השירות שהוא מעניק, גודלו ומספר העובדים שבו. אופי ניהול הספרים משתנה בהתאם לנתונים הללו ועל פיהם נקבע אם הניהול יבוצע ע"י קבלות, חשבוניות מס, פנקסי הזמנות, קופה רושמת וכו'. עסק המוכר סחורות מחויב גם בניהול רישומי כניסה ויציאה של מלאי ובספירת מלאי בסוף השנה.

לכל אדם יש זכות לנהל את עסקו לבדו. אין חובה להעסיק מנהל חשבונות אך כשם שאדם לא ילך לדיון משפטי ללא עו"ד כך גם עזרתו של מומחה במיסים היא עבור בעל העסק קיצור דרך, הדרכה ממשית וצמצום הטרחה הכרוכה בעמידה בקשר עם מוסדות ממשלתיים. המומחה ייצג את בעל העסק, יגיע במקומו לכל אותם משרדים ויהיה לו לפה .

עסק וחברה אינם מנוהלים על פי צרכי מס הכנסה ושאר הגורמים הממשלתיים, אך יש להבין ולהפנים כי באופן מעשי לבעל העסק יש שותפים סמויים שנקבעו לו בכוח החוק. שותפים אלה מחייבים אותו לעמוד בכללים שעל פיהם הוא נישום. את מערך הרווחים וההיערכות הכלכלית של העסק יש לתכנן מתוך ידיעה זו.


 


ישועה כהן
חשבונאי ויועץ מס
טיפול בשכיר, עצמאי, חברות, עמותות, קשר עם מוסדות


טלפקס 02-9942555
058-7942278

cohen600@bezeqint.net
ישועה כהן - חשבונאי ויועץ מס מוסמך

מאמרים נוספים מעסקים ביש"ע


 

 

 

 

 

   
בזכות הדרבוקה
סיפורי ניסים- חלק א'

מה הקשר בין קסם להתמכרות?
הצגת "כיכר הקסמים"

  קוראים לעזרה הישראלים ממלאים את הוואקום שמע ישראל
סיפור בתרגום

ארלה בר-דוד
שיטה חדשה- פתרון לבעיות קשב וריכוז

 

 


כתוב תגובה