מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

הרמב"ם - אב הנטורופתיה

 

מאת אורית רייס אשואל
 

אני נטורופטית מאז שנת 2000, למדתי בבתי ספר לרפואה טבעית מהטובים בארץ וצברתי שנות ניסיון. למה אני מספרת לכן את כל זה...רק בכדי להדגיש את הרקע ממנו אני באה ולספר על גדולתו של רבי משה בן מימון (הרמב"ם)
כאב הנטורופתים, כרופא ופילוסוף. הרמב"ם הוא המורה שלי בה"א הידיעה! ולא שחס וחלילה אני מזלזלת במורים הנפלאים שליוו אותי במהלך השנים, אבל בשביל לסבר את האוזן, מה שלמדתי ב4 שנים, הוא כותב בפרק אחד בספר שלו מתוך 10 שהוא כתב!
הוא כלכך הקדים את זמנו בכל הקשור לרפואה מונעת, צמחי מרפא ותזונה נכונה שמתחילה באיך ומתי לאכול ולא רק ב"מה" לאכול.
אז אני מקדישה את מאמר זה למורה שלי האהוב ואני יותר מאשמח לשתף כמה שיותר אנשים יקרים מחכמתו.
         
  
שפע בריאות


נתחיל בעקרון פשוט של הרמב"ם - עקרון "שביל הזהב": רבי משה בן מימון מדריך אותנו להימנע מקיצוניות בכל השטחים כולל באכילה,שתייה וברפואה.

"לעולם לא יאכל אדם אלא כאשר הוא רעב"(הלכות דעות ד,א)

כמה פשוט ,ככה קשה! כמה קשה לנו להתאפק למרות תחושת השובע מול מאכלים אהובים המפיצים את ריחם הטוב ומגרים לנו את הבלוטות, אבל כמה נכון אם אנו מעוניינים בבריאות מיטיבה! בכוח, חיוניות, מרץ וצלילות דעת. כולנו מכירות את ההרגשה הכבדה של "יותר מדי אוכל" ורגשי האשם המתלווים להרגשה זו!
אחד מיסודות הרמב"ם הינו שחובתו של האדם לדאוג לבריאותו בטרם יחלה. והוא מדריך אותנו איך עושים זאת.


לא יאכל אדם עד שתתמלא כרסו אלא יפחית כמו רביע משביעותו" (הלכות דעות ד,ב) -
זאת אומרת שבזמן האוכל לא לאכול יותר משהגוף דורש, לא לאכול בפזיזות, בהסח הדעת. להמנע מלהכניס לגוף מאכלים מזיקים, לא "לחטוף", חטיפים... הוא מוסיף על זה בצורה ברורה מאוד ונחרצת בעודו אומר "ואכילה גסה לגוף כל אדם, כמו סם המוות והוא עקב כל החלאים
"

הרמב"ם מסביר לנו מה הדרך הנכונה לאכול ואומר כך: "לעולם כשיאכל אדם ישב במקומו ולא יהלך, ולא ירכב, ולא ייגע ולא יזעזע גופו ולא יטייל עד שיתעכל המזון שבמעיו" (הלכות דעות ד,ג). צריך לשים את הדעת לא רק בטיב האוכל הנכנס לגופנו אלא קודם כל בצורה ובתנאים האסטתים, איך אנחנו אוכלים ובאיזה מצב רוח. לפנות זמן ולכבד את הארוחה, לאכול בנחת. לאפשר לעצמינו בריאות.

אדם שמפריז באכילת בשר, ביצים, גבינות ומאכלים העשירים בחלבונים, צובר במעיים  ובקיבתו חיידקים הנדבקים לדפנות איברי העיכול. רקבון של חיידקים אלא נספגים בדם ומרעילים את הגוף והאיברים. לעומת זה, פירות טריים וירקות טריים, בכוחם להמית חיידקים אלה ולמנוע הרעלת הגוף. זאת אומרת שכל אוהבי ה"בשר" שם , טוב שיאכלו הרבה ירקות ופירות טריים במהלך היום שלהם.

ללא ספק אפשר להמשיך ולהעמיק בתורתו וזו רק טעימה אנינה וקטנטנה של הרמב"ם, ואפילו נזכה לקיים חוקים פשוטים אלה, וכבר מובטח לנו הרחקה מהחולי ואריכות ימים. השם יזכה אותנו בדעת איתנה וצלולה לשמור על גופנו ונפשנו ולחיות גן עדן עוד בעולם הזה. אמן.
     

__________________________________________________


שפע בריאות

שפע בריאות

קוסמטיקה טבעית וצמחי מרפא

טל:  052-3401188
מייל: shefabriut@gmail.com
אתר: http://www.dkatom.co.il/ShefaBriut

 

 

 

 


מאמרים נוספים


 

שבלב-טרטנר אדריכלות ועיצוב פנים  

על המשקל

 
מורינגה

 

 

אתי קריו
   
שלווה במצפה
בנה ביתך - מחלום למציאות
שבלב-טרטנר אדריכלות ועיצוב פנים
הממתקים של הטבע
על המשקל

מורינגה - עץ הפלאים והניסים

הנקה היא מימנות נרכשת.
'סבלנות' היא מילת המפתח

שלווה על ספר המדבר הצימר הראשון במצפה יריחו  
 

 

       

תגובות כתוב תגובה


1. אפשר ללמוד יותר
למה הדבר דומה? למי שלמד מן הרמב"ם לכתוב נקודה בסוף משפט. זהו? הרמב"ם לימד אותך לא לאכול עד הקאה? את הרפואה של המאה הי"ב? אילו הוא היה חי כיום, לא מן הנמנע שהיה מנהל בית חולים קונבנציונלי, לצד היותו פילוסוף ופוסק.
כרמוג (כ"ט שבט - 30.1.14)