מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

מכינים את הגינה לשנת שמיטה- חשיבות התבססות דווקא על צמחים רב שנתיים

 

רבים מתלוננים ומאוכזבים מהתקופה הקצרה מדי של האביב והמעבר המהיר מדי מהחורף לקיץ. הרעננות וההתחדשות והדרמה בגן עוברים מהר מדי.
אך ע"י שימוש בצמחים הפורחים תקופה ארוכה ושימוש בצמחים הפורחים בתקופות שונות לאורך האביב החל מהמקדימים לפרוח באביב ועד המאחרים, ניתן להאריך את הרגשת האביב בגן.
בצורה זאת אתה מרגיש שמיצית את מלוא הפוטנציאל של יופי האביב בגן.

 

הצמחים הפורחים באביב עוד כאשר הם ללא עלווה -צבעיהם בולטים ומרשימים במיוחד ולא מרוככים ע"י העלווה כמו הפריש היפני וכליל החורש.
יש לדעת שצמחים שונים מלבלבים מאוחר הרבה יותר רק עם תחילת הקיץ, עד שלעיתים יש חשש ש"אולי מתו "כמו האלביציה או הלגרסטרמיה ההודית.

בשונה מרוב הפריחות בעונות השונות בגן שבעיקר נעשות ע"י הרב שנתיים והעונתיים שנמצאות מתחת לקו המבט של העין, באביב אתה מוקף פריחה מכף רגל ועד ראש החל מהעצים הפורחים הגבוהים דרך השיחים ועד לצמחים הנמוכים.

רב שנתי

צמיחים חד שנתיים

החד שנתיים הם צמחים אשר במשך שנה אחת עוברים את כל מחזור החיים שלהם, מהזריעה עד הפריחה והבשלת הזרעים.
תכונתם העיקרית של צמחים אלו המכונים "פרחים עונתיים" היא פריחתם הבולטת.
צמחי החורף העונתיים פורחים עכשיו במלא עוצמתם  שהיא בד"כ מסוף החורף ובאביב.
אבל יש כאלה שבתנאים מסויימים ימשיכו לפרוח יותר זמן עד בא הקיץ ממש.

 

עם כל יופיים של החד-שנתים יש לזכור כי הם מהווים תוספת לשלד הגן המורכב משיחים וצמחים רב- שנתיים.

כמו כן דורשים הרבה עבודה בכל עונה מחדש: עקירה, שתילה וכו'. בגינות רבות חוזרים על הטעות שבשתילת כמות גדולה של פרחי עונה וכך נותנים הרבה צבע בעונה האחת , כאשר בעונה הבאה הגינה תהיה ריקה או עם פרחים נבולים שמתמהמהים בהוצאתם או החלפתם.

ניתן לשתול חד-שנתיים גם במיכלים. בשיטה זאת ניתן  לגדל את הצמחים בפינה מוסתרת בגן(כמובן עם שמש) וכאשר יגיעו לפריחה מרשימה להביא את המיכלים לקדמת הגן, שם ירשימו במיוחד.

בשתילת הצמחים יש לדעת מראש גבהים וצבעים עתידיים של הצמחים על מנת שישתלבו זה עם זה בצורה יפה ושלא יווצר למשל מצב בו הגבוהים מסתירים את הנמוכים.

עם סוף הפריחה ,לעיתים ניכרות בצמחים מחלות שונות כמו קימחון . זה הזמן לעקירתם ולשתילת צמחים אחרים, וכך גם לא תתפשט המחלה לשאר צמחי הגן הרב שנתיים והשיחים.
 

צמחים רב שנתיים ושיחים

רב שנתיים ושיחים כאמור מהווים את שלד הגן. כיום ישנו מגוון רחב מאוד של שיחים ורב שנתיים.
אמנם עיקר יופיים של צמחים אלה הוא בפריחתם, אך יש לקחת בחשבון את מראם גם בשאר ימות השנה.
בתמונה שילוב רב-שנתיים שונים: גיארדיה גדולת פרחים גובלין הפורחת בצהוב-אדום, גאורה הפורחת בורוד, לאורנטיה חיקית הפורחת בכחול ומרוות קליבלנד הפורחת בכחול השתולה בכד.


מעבר לשאלה הבסיסית האם השיח המסויים יצליח בגינתך או לא, יש לבחור את השיחים לגינה על פי השיקול מה יתרמו לתמונה הכללית של הגן. 
המופע שלהם והעובדה שהם בדרך כלל הצמחים הגדולים בגן תורמים לכך שהם האלמנטים המבניים החשובים בגן, ונותנים שונות של גובה ועניין וגורמים לאיחוד של סכמת הגן לאורך כל עונות השנה.
 בתמונה משמאל, דוגמא לשילוב נוסף של צמחים רב-שנתיים ושיחים: פנסטמון נטף, עדעד כנרי, טגטס לימוני צפוף, שיח אברהם ארגמני, פלרגון מורס- ויקטורי.

שיחים מעבר לפריחה והעלווה ממלאים את החלל, מרככים קצוות חדים ופינות של הבניין והקירות. הם יכולים להסתיר מראות לא רצויים מעבר לגן.

רב שנתי
 


כל הדברים האלו גורמים לכך שחשוב לשים לב למאפיינים השונים של השיח: האם הוא נשיר או ירוק עד ,  צבע העלווה והענפים, האם יש לו פריחה או פירות ואם כן באיזה צבעים ובאיזה עונות.  חשוב מכל אלה הוא צורתו הכללית של השיח וצורת הגדילה- האם הוא צר או רחב ,מעוגל, בכותי וכו' וכמו כן האם משתרע או זקוף וכו'.

במקרים רבים  יופי העלווה וצורת השיח חשובים מספיק בשביל לתפוס מקום בגן ופחות חולפים מאשר הפריחה של השיח.

רב שנתיים בגן יכולים ליצור מראה מעניין כמובן בזכות הפריחה שלהם.

 

רב שנתי
 

אך כמו השיחים יכולים לתת עניין גם ע"י שימוש בצורות שונות כמו עלים סרגליים או צבעי עלווה מעניינים כמו אפור, צהבהב או מגוון (ירוק-לבן).
לעיתים אפילו מראה התפרחות היבשות יכולות להיות מעניינות.

בתמונה מימין:
הבה אוטום-גלורי, פוקסיה זקופה פינק-בייקון, כוכב ימי וגבנון ננסי.


לקראת שנת השמיטה הקרבה בה לא יהיה ניתן לשתול צמחים, גוברת החשיבות בהתבססות על רב שנתיים בגינה במקום עונתיים.

 

                                                                                                                                                                                                         
 
 
רב שנתי
 

משה שקלנובסקי
כנסו לאתר:
http://www.ravshnati.co.il/
טלפון: 0547-973422
דוא’’ל: shmoshe@neto.net.il

 

 

 


תגובות כתוב תגובה

  

מאמרים נוספים


 

מרכז הילה
 

יהודית בן מנחם

 
חצר הגפן

 

 

   

 

 

להעניק מתנה לעצמי
מרכז הילה - נעמי לביא
להגיע ליחסים פתוחים עם ילדינו המתבגר - יהודית בן מנחם מה הקשר בין תורת הנפש שבחסידות לתורת הרב קוק, פרחי באך, תרפיה באמנות, שיאצו, פסיכודרמה? דורון המנעולן-  מה לעשות לפני שקוראים למנעולן איך מפקח בניה חוסך לי, הלקוח, בכסף ובשקט נפשי?!
לצאת מהריבוע