מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

מרחק, נגיעה סוד האינטימיות-מבט יהודי

 

נעמי וולפסון וצופיה שקורי (אם ובת), בספרן "מרחק, נגיעה" מנסות להעביר לציבור הקוראות רעיונות מהותיים על חיי האישות בין בני הזוג בראייה היהודית. הספר מיועד לציבור הנשי, דבר הנובע בעליל כבר מכריכתו הוורודה, הבאה לסמן מעין תמרור אזהרה לגברים: "עצור - טריטוריה נשית לפניך".
 

כבר שם הספר מצביע על המתח בחיים האינטימיים היהודיים הנע בין ריחוק פיזי וגעגוע, לבין מגע קרוב ומחבר, בחלקי החודש השונים. במהלך הספר, הסופרות נותנות את הדעת למושגים מהותיים של טומאה וטהרה, משמעות ימי הפסק זמן, הקדושה שבחיבור בין איש לאישה, וכן התייחסות מעשית ליחסי אישות בין הגבר לאישה, חשיבות רצונה של האישה ותענוגה ביחסי האישות ומה מותר ואסור על פי המקורות.

בתוך כך, ובצורה עדינה ורגישה, הן נוגעות בסטיגמות ומיתוסים הקיימים בקרב הציבור החילוני לגבי מקומה של האישה ביהדות, מעמדה ובפרט מהות הנידה וגישת היהדות לאופן קיום יחסי אישות.

הסופרות לא מפחדות לדבר באופן גלוי על נושאים שבדרך כלל נמנעים מלהתייחס אליהם באופן מפורש, כגון מותר ואסור ביחסי אישות על פי המקורות. ואת החלק הזה של הספר הן פותחות כך: "בשונה מן התפישה המוטעית, הרווחת בקרב הציבור, 
נעמי וולפסון


שלפיה על פי תפישת היהדות כל המטרה של קיום יחסים היא הבאת ילדים לעולם, הדבקות בין איש לאשתו חשובה לא פחות והיא עומדת בפני עצמה. האדם קיבל שתי הנחיות שהיו קשורות בתחום האינטימי: "ויאמר להם אלוקים פרו ורבו ומלאו את הארץ" (בראשית א, כז) – האדם צווה להמשיך את שרשרת הדורות. האחרת: "על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד" (בראשית ב, כד) – האיש והאישה צוו על ידי האלוקים ליצור דבקות בגוף ובנפש, ולממש את החיבור בתענוג גופני-נפשי. המחברות ממשיכות ומפרטות על מהות היחסים, ועל חשיבות התשוקה בקשר.

ניכר מקריאת הספר שלסופרות הכרה עמוקה עם הקשיים שאתן מתמודדות הכלות לפני חתונתן.הפרקים מלווים בסיפורים אישיים המקרבים את הנאמר למציאות היומיומית של חיינו ומתאים מאד לציבור הנשים לפני או אחרי הנישואין ובמיוחד במגזר המסורתי והחילוני, בהם נתפס נושא הטהרה, הטבילה לפני החתונה, והמפגש ההכרחי עם "הרבנית" כנושא משפיל, מאיים, וזר.

נעמי וולפסון
הספר קל לקריאה וזורם עם נושאים מושכים ומעניינים. הוא אינו בא לפרט בפני הקוראת את ההלכות המעשיות של עשה ואל תעשה ביחס לתקופת הנידה אלא מנסה להעביר מסר על המהות של המרחק הנשמר בין בני הזוג בתקופה מסוימת במחזור ועל משמעותה של נגיעה נכונה ומתחשבת בזמן האחר בחודש, ביחס למצבה הנפשי והגופני של האישה.

הספר "מרחק, נגיעה" מראה את הנתיב לממש את הכמיהה, ויחד עם זאת לשמר את הגעגוע.
 

                                                                                                                                                                      
 

נעמי וולפסון


נעמי וולפסון
קליניקת פנים בפנים
מטפלת אישית וזוגית, יועצת נישואין, עוסקת בתחום חיי המשפחה מזוויות שונות.

נעמי וולפסון: 052-5565653732


אתר: http://nomiwolfson.co.il/
מייל: nomi2@zahav.net.il

 

 

 

תגובות כתוב תגובה

  

מאמרים נוספים


 

 

שלווה במצפה

 
חצר הגפן

 

 

heart  

 

מה הקשר בין אילן רמון למגדל בבל? 
תקציר הספר ’מגדל פורח באוויר’
שלווה על ספר המדבר - הצימר הראשון במצפה יריחו מה הקשר בין תורת הנפש שבחסידות לתורת הרב קוק, פרחי באך, תרפיה באמנות, שיאצו, פסיכודרמה? שרה פלד - יוצרת ומעצבת תכשיטי כסף לנשמה מתכוננים לחורף!
תחיה מציגה: מהפכה באופנת הנשים