מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

אם לא היית משוכנעת: ד"ר חנה קטן מתעקשת שתנוחי לאחר לידה!

 

ד"ר חנה קטן
 

 

 

תקופת 'משכב הלידה' הקלאסית היא פרק הזמן בו צפויה היולדת לחזור אט אט לאיתנה. היא אורכת כשישה שבועות מהלידה ויותר (יש שלפי הגדרותיהם אורכת תקופה זו עד לשישה חודשים!). 
 

בתקופה זו חלה התאוששות איטית של כל מערכות הגוף, שבמשך חודשים רבים התגייסו במלוא עצמתם לקראת הלידה - שהיא נקודת השיא המיוחלת.  


הרחם עובר בתקופה זו תהליך של התכווצות: בסוף תקופת ההריון שוקל הרחם עצמו (ללא העובר והשליה ומי השפיר) בערך ק"ג אחד, ותוך שישה שבועות הוא חוזר לגודלו שלפני ההריון – אבר קטן ששוקל כשמונים גרם בלבד (8%!).

הרחם הקטֵן והולך, שמילא בתקופת ההריון חלק ניכר מחלל הבטן, מתכנס לתוך האגן במשך השבועות האלו; במקביל ההנקה מתחילה להתבסס, ושעות ההנקה נהיות מסודרות יותר.

 


אך מעל הכל- הנפש של היולדת עוברת תהפוכות סביב התנודות ההורמונליות הקורות בעקבות מסע ההריון והלידה, העמוס ציפיות ותעתועים, שיתכן ולא התגשמו. היא רצתה לידה טבעית, אך חלו ירידות בדופק, והיא הוטסה לחדר ניתוח ובהרדמה כללית, נשלפה התינוקת מרחמה...

וברמה הפיזיולוגית-סומטית, עם הלידה, חלה ירידה חדה ברמות הורמוני השחלה- האסטרוגן והפרוגסטרון. וכך, באותו מנגנון בו מתפתחת התסמונת הקדם-ויסתית. עקב התפרקות הגופיף הצהוב, וירידה ברמת הורמוני השחלה בדם האשה, עלול להתפתח אצל היולדת תהליך הכולל דיכאון, חרדות, והפרעות בשינה. חשוב להבין שאלו הן תופעות פיסיולוגיות החולפות מעצמן עם הזמן. ועוד- בתקופת ההנקה האשה קרובה מאוד מבחינה הורמונלית למצב הקיים בגיל המעבר – הורמוני המין מדוכאים ברמת יותרת המח עקב רמה גבוהה-יחסית של 'הורמון החלב' (פרולקטין), ולכן יתכנו גלי חום, יובש נרתיקי, הפרעות בשינה, ירידה ברצון לחיבור, דיכאון ועוד. הדברים האלו צפויים, וחשוב להיערך להם בהתאם.

 


 
קיימת חשיבות עליונה לשינה מסודרת של האם המניקה (כן – גם על חשבון הנקה מלאה!). אשה שישֵנה טוב בלילה ואוכלת באופן מסודר, עם סביבה אוהבת ותומכת - תעבור בדרך כלל תקופה זו בשביעות רצון ועם סיפוק רב.
כדאי ללמוד שיטות של היגיינת-שינה מתאימות, ולדעת לקבל עזרה מהסביבה (הבעל, הילדים הגדולים, ההורים והבייביסיטר...).


ולפני הכל - אני ממליצה בכל לשון שכל יולדת תהנה מכמה ימי הבראה באחד מבתי ההחלמה (המסובסדים!) ליולדות. התופעה הזו כבר כמעט מובנת- מאליה בציבור החרדי, ולא חדרה עדיין מספיק לציבור שלנו. 

כאשר אשה מחליטה ללון כמה ימים עם תינוקה בבית החלמה ליולדות –יש בפיה אמירה: אני חשובה לעצמי ולמשפחתי! 
    


חדש! דיסק 'לאחר לידה' בסדרת נשיות יהודית מאת ד"ר חנה קטן.

להזמנות
 


ד"ר חנה קטן
מומחית ברפואת נשים ופריון

רופאה בכירה וחברת הוועדה ההלכתית לאישור טיפולי פיריון במרכז
הרפואי שערי צדק. מעבירה הרצאות מגוונות במבט רפואי והלכתי.


טלפון: 055-9782411

 


תגובות                                                                                                               | כתוב תגובה

1. איך אפשר לנוח אחרי לידה כשיש עוד ילדים בבית?? (אורטל, 26.1.14) אני מסכימה מאוד שהמנוחה נצרכת אבל עדיין.. יש ילדים נוספים בבית וחלקם קטנים מאוד (ולי אישית אין ילדים גדולים שיכולים לעזור) איך אפשר לעזוב את הבית והילדים לכמה ימים לבית הבראה? מי בכלל יכול לנוח בשקט כשטרודים בילדים שנשארו בבית ומתגעגעים לאמא שפתאום נעלמה? וממי אבקש להחליף אותי? אבקש מאמא שלי או מבעלי לעזוב את העבודה (גם באופן חלקי זה בעיה..) בשביל שמישהו יהיה עם הילדים ויטפל בבית... אני באמת רוצה לתת קצת לעצמי בעיקר אחרי לידה אבל לא מבינה איך..
 

תגובתה של הכותבת ד"ר חנה קטן:  " יקירתי, המנוחה לאחר הלידה איננה לוקסוס- היא בגדר חובה. ולכן, בדברים חשובים- משקיעים. המשמעות של הליכה לבית ההחלמה היא פשוט להאריך את מספר הימים שאת נעדרת מהבית- הרי בימי האישפוז במחלקת יולדות, ברור שמוצאים פתרון להיעדרותך. תופתעי גם למצוא שדווקא מסתדרים לא רע....לגבי געגועי הילדים לאמא- הם יוכלו לבקר אותך שם, בבית ההחלמה, ואולי תכיני מתנה קטנה ומכתב אישי לכל אחד ואחת וזו תהיה דווקא חוויה שהם יזכרו לאורך שנים טובות. כך תחזרי שמחה, רגועה, ורעננה, יומיים-שלושה יותר מאוחר. תוכלי להשלים את הימים האלו בקלות- יש לך עוד עשרות רבות של שנים להיות אמא- זה לא נגמר כשהם קטנים- אז זה רק מתחיל!"


 


  מאמרים נוספים
 

  

שמעתם על 'קאשי' ?
הוא יכול לשנות לכם את החיים!

האירוע של השנה! מה יהפוך אירוע לכזה...

מה זה רגאיי יהודי?! אור פשוט יוצרים מוסיקה מהפכנית

עבודה עברית משתלמת’. מטפלים ישראלים במקום עובדים זרים. ארגון מקום בלב

סיפור המוסד המדברי ששרד שריפה ואינתיפאדה