מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

הגוף שלך הוא מפה

 

ניתן להכין מפות שונות לתיאור אותו השטח, הכל תלוי במטרת המפה. למשל, ישנן מפות דרכים, צפיפות אוכלוסיה, גובה, משקעים, הכנסה, חקלאות, ואפילו מפות עם גבולות מדיניים שונים לתיאור אותה הישות הריבונית, כולן של מדינתנו הקטנה, ישראל. תלוי מה רוצים למפות - אפשר להכין מספר אינסופי של מפות של ישראל, כל אחת שונה מרעותה, אבל כל אחת תקפה למטרותיה שלה.

 

המפה הביו-רפואית של גוף האדם, הנלמדת בשיעורי ביולוגיה בתיכון, היא רק מפה תקפה אחת. זוהי המפה של הרפואה המערבית המודרנית. הסינים פיתחו מפה משלהם לתאר את גוף האדם לפני לא פחות מ- 2,500 שנה, ומפה זו תקפה לא פחות למרות שהיא מאוד, מאוד שונה מהמפה הביו-רפואית. המטרה של המפה הרפואית הסינית היא לאבחן ולטפל במצבי מחלה תוך שימוש בדיקור, עשבי מרפא סיניים, דיאטה טיפולית סינית, עיסוי וכו'. כל עוד הטיפול המבוסס באופן לוגי על המפה הרפואית הסינית מביא להחלמה או האטה של המחלה ולקידום הבריאות, מטרת המפה מושגת. לכן, המפה שימושית ומועילה למרות (בדיוק כמו המפה הרפואית המערבית), שהיא אינה אמת מוחלטת.

 

מפות שונות עשויות להיות שימושיות ויעילות בטיפול הקליני. אולם, וכאן החלק החשוב, בדיוק כמו שאין להשתמש במפת משקעים כדי לנהוג ממטולה לאילת, עלינו להפריד בין המפות הרפואיות. במילים אחרות, יש להבין את המפה הרפואית הסינית על פי עולם המושגים שלה. אל לנו לצמצם אותה או לנסות להסביר אותה באמצעות המפה הביו-רפואית המערבית. זה יהיה כמו השוואה בין מפת משקעים למפת קילומטרים.

 

המפה הרפואית הסינית של הגוף ומחלותיו מבוססת על מטאפורות מהעולם הפיסי היומיומי שלנו. היא מדמה את הגוף לעולם זעיר עם תבניות אקלים, הרים וגאיות, נהרות, אגמים וימים, בנוסף לממשל וחלוקת משאבים, ויוצאת מנקודת הנחה שבריאות מוגדרת כשמירה על האיזון הדינמי בתוך סביבה פנימית זו. אזי, במקום לדבר על מיקרובים, תאים, אנזימים ו-DNA, הרפואה הסינית מדברת על חום וקור, רטיבות ויובש; היא מדברת על עץ, אש, אדמה, מתכת ומים; היא מדברת על יותר מדי ומעט מדי, והיא מדברת על התנועה של מגוון חומרים ונוזלים ברחבי הגוף דרך מערכת ערוצים ורשת כלי קיבול, שאינם גלויים יותר למטופל מאשר מיקרובים ואנזימים. קל מאוד לכולנו להבין שהריאות שלנו רטובות מדי או יבשות מדי, או שהגוף שלנו חם מדי או קר מדי.

 

 לאמתו של דבר, השימוש בתיאורים יומיומיים ובהגיון בריא לתיאור הגוף ומחלותיו, הינו מעצים מאוד. יתכן ולא יהיה לכם מושג קלוש מה לעשות עם עצמכם אם יאמרו לכם שאתם חולים, למשל, בשפעת החזירים, אבל אם אגיד לכם שהריאות שלכם רטובות מדי ומאכלים מסוימים עלולים לגרום ליותר מדי לחות בריאות, תדעו מיד לא לאכול יותר מדי ממאכלים אלו. רוב המטופלים אוהבים להיות מועצמים להבין ולעשות משהו בפועל כדי לקדם את בריאותם, והמפה הרפואית הסינית עושה כך בדיוק באופן רציונאלי מאוד. ברגע שאנשים רואים את התועלת האישית המיידית במפה זו, התגובה האינסטינקטיבית היא חיובית ונלהבת.

 

ג’ודי שטיין

דיקור, צמחי מרפא

6709 434 052