Responsive image

עינות קדם

עומר ונעמה עתידיה 0559780468
חווה חקלאית עינות קדם, ערבות הירדן

חקלאות מדבר אורגנית. שמן זית אורגני כתית מעולה בטעם נדיר ומשובח. זיתים אורגניים. חווה, מטע תמרים אורגני. אנו מאמינים שאם האדם נותן אהבה לבריאה, היא משיבה לו מנה כפליים! סיורים בחווה בתיאום מראש.

בדרומה של בקעת הירדן, בעמק מדברי קסום ובראשיתי, סמוך למושב ייט"ב, הקמנו את החווה החקלאית "עינות קדם".

אדמת סחף פורה היורדת מהשומרון דרך נחל עוג'ה, שמש הבקעה ומי המעיין השופע שבעמק, מאפשרים תנאים אופטימליים לקבלת תוצרת חקלאית איכותית ומובחרת.

החווה מסמלת עבורינו הגשמה של הערכים עליהם גדלנו וחונכנו: ערכי אהבת העם והארץ, ציונות, התיישבות, אהבת האדם והאדמה, חריצות ונחישות.

רצינו להקים מקום אשר יצור את החיבור בין חיי משפחה חקלאית, לבין הנחלת
ערכים אלו גם לבני נוער נוספים ולכל מי שירצה ליטול חלק בעשייה.
כך הפכה החווה למקום משותף לנו, המשפחה, ולנוער עברי מכל קצוות הארץ שליבו חפץ בחיי עמל, עבודה ויצירה, בחיבור עם האדמה והטבע, וכולנו ביחד, שותפים במפעל הפרחת השממה בחבל ארץ בראשיתי ויפהפה זה.

הגענו לשטח בשנת 2004 ומאז אנו כאן.
עודרים, חורשים, זורעים, נוטעים, מסקלים אבנים, בונים, מייפים, מטפחים, והכל עם המון אהבה וחדוות יצירה.


*התוצרת החקלאית*

הזיתים
בשנת 2005 נטענו את כרם הזיתים האורגני שלנו. 150 דונם של הזנים ברנע סורי ופיקואל. כעבור 3 שנים התחלנו למסוק את העצים. בשנתיים הראשונות עבדנו ידנית, עברנו עץ עץ והורדנו את הפרי בידיים. לאחר שנה העצים התחזקו דיים וכבר יכולנו לעבוד עם מנערת. המנערת נרתמת לטרקטור, אוחזת בגזע העץ ומנערת אותו למשך כ20 שניות עד שכל הפרי נופל על הרשתות שהכנו מראש על האדמה.

העבודה במסיק מתחלקת לצוותים:
יש צוות שעובד עם המנערת וחובט בעץ, עוד צוות שאוסף את ערימות הזיתים על הרשתות, וצוות נוסף עובר בין הערימות ומוציא עלים וענפים מיותרים. אחר כך עוברים עם טרקטור ודולב (מיכל גדול), ואוספים את כל ערימות הזיתים.

עוד באותו היום אנו מעמיסים את הדולבים עמוסי הפרי על טנדר רתום לעגלה ונותנים פעמינו אל בית הבד.
שם הזיתים עוברים כתישה בתהליך המכונה כבישה קרה (עד 31 מעלות), והרי לנו שמן זית כתית מעולה אורגני משובח!!!

התמרים
את מטע התמרים שלנו נטענו בשנת 2007.
100 דונם, 1200 שתילים. ניגשנו למלאכה בשמחה ובהתלהבות, חדורים ברוח הפרחת השממה.

קליטת השתילים באדמה היתה מדהימה! כאשר הממוצע הארצי עומד על בערך 78% קליטה, אצלינו היה 99% קליטה. הרגשנו ברכה בעמלינו.
בתום תקופת העורלה התחלנו לגדוד את התמרים. לאחר שנה שלמה של עבודה אינטנסיבית במטע הכוללת גיזום, קיוץ( הורדת הקוצים למניעת פגיעה בפרי), האבקה (שמים אבקה זכרית על הפריחה הנקבית), דילול (דילול הפרי על הסנסנים),
כיפוף הידות וקשירתן לענף, קשירת שקי רשת על כל ידה וכו וכו. והנה הגענו אל הרגע המיוחל- הגדיד. קטיף הפירות!!

כל המלאכות הנל מתבצעות באופן ידני וללא מיכון, בעבודה פרטנית ומדויקת על כל עץ ועל כל ידה. (ידה=אשכול תמרים) כמו כן, גם הגדיד עצמו נעשה באופן פרטני וסלקטיבי:
מטפסים על העץ, פותחים את שק הרשת שקשרנו (דרך אגב, תשאלו למה קשרנו רשתות? - יופי, טוב ששאלתם! שקי הרשת שומרים על התמר מחרקים ומזיקים ומצלים מעט מפני השמש וכך תורמים לעוד שכבת הגנה על התמר). מכניסים את היד פנימה וקוטפים רק את הפרי הבשל. את הפרי שעדיין צהוב ולא מוכן משאירים על העץ . קושרים את השק ועוברים הלאה לאשכול הבא.
כך נעבור על כל המטע 3-4 פעמים, עד שנקטוף את כל הפרי.

התמרים שלנו הינם אורגניים בפיקוח "סקאל ישראל" וכן בפיקוח "גלובל גאפ", גוף פיקוח בינלאומי. 90% מהפרי שלנו נוסע מעבר לים לייצוא והיתר לשוק המקומי בארץ.
התמרים שלנו גדולים ועסיסיים, בריאים, וכמובן ט-ע-י-מ-י-ם!!!! מוזמנים לבוא ולטעום!

*סיורים*

אנו עורכים בחווה סיורים בתיאום מראש.
הסיור כולל הסבר על איך הקמנו את המקום, יחד עם סיפורים על הווי החווה והעשיה שלנו. לאחר ההסבר יש אפשרות לסיור רכוב על טרקטור ועגלה במטעים (כמובן עם הסברים וסיפורים) או סיור רגלי קצר בשטח החווה, הכולל ביקור בדיר כבשים וביונקיית טלאים, ביקור בבית המלאכה שלנו, והסבר על הפרויקט החינוכי הנעשה במקום.

בסוף הסיור נבקר בחדר הקירור, שם אנו מאכסנים את שמן הזית האורגני שלנו, התמרים האורגניים ומוצרי הקוסמטיקה הטבעית שאנו מייצרים בעבודת יד מהשמן זית האורגני שאנו מגדלים. שם ניתן יהיה לרכוש מן ממוצרינו השונים.