Responsive image

ישוב קידה (חבל בנימין)

   054-5953878
קידה (שבות רחל) ד.נ. אפרים 44830

קהילה צומחת של אנשים נפלאים, אנשי רוח ומעשה. עשייה של בניה, השתרשות בקרקע, חינוך וחברה, תרבות ויצירה.הנוף של הרי הגלעד ובקעת הירדן, הזורחים אלינו כל בוקר בצבעים משגעים.

הנוף של הרי השומרון ובנימין, הנפרדים מאיתנו בשקיעות חלומיות.
וכל אלה יחד מצמיחים ישוב פורח של אנשים שטוב להם.
קידה, קהילה דתית באווירה כפרית, ממוקמת בראש שלוחה הנישאת לגובה של
805 מטר מעל פני הים. קידה יושבת על קו פרשת המים, בין גבעות בנימין ממערב
והמורד התלול אל בקעת הירדן ממזרח.
חברי הישוב, אנשים בעלי מגוון רקעים, עיסוקים ותפישות, מתאחדים להגשמת חזון אחד של שליחות - הקמת ישוב יהודי בארץ ישראל. ישוב שיצמח, יכה שורשים ויניב פירות. והחזון אכן הופך למציאות יומיומית...

בקידה קהילה, המצמיחה מגוון של פעילות חברתית, תורנית, תרבותית וחקלאית. הילדים בקידה זוכים ליחס מועדף- בדמות ועדת חינוך פעילה, רכזת נוער, חוגים ואירועי תרבות מיוחדים לילדים.

קידה נמצאת בתנופת פיתוח. משפחות רבות בונות כאן את ביתן, בעוד משפחות חדשות נקלטות במגורים הזמניים שהתפנו. חברי המזכירות וועדת התכנון עוסקים רבות במימוש תכנית המתאר המפורטת של קידה, ישוב אשר מתוכנן לכ-500 משפחות.

אנשי הישוב עוסקים במגוון תחומים, בהם - חקלאות, חינוך, בניה, מקצועות הרפואה השונים, שירותי הבטחון, מורי דרך, לימוד תורה, סטודנטים ועוד...

בית כנסת: בקידה קיים בית כנסת אשר נבנה על ידי התושבים עוד בימיו הראשונים של הישוב. בשנה האחרונה, הורחב בית הכנסת מפאת הצפיפות, וכעת הוא משמש לא רק כמקום תפילה, כי אם גם כמרכז לימוד תורה ותרבות לחברי קידה ואף לישובי הסביבה.

לילדים שלנו: בקידה פועל גנון עד גיל 3 כבר מעל ארבע שנים בהצלחה, עם חצר גרוטאות מפותחת, ארגז חול, מרחב למשחקים, הרבה מוזיקה ושמחה.

בנוסף, פועל בקידה גן מועצה רב גילאי לבני 3-6 שנים, עם אנשי צוות רבים וחצר רחבה.
הילדים יכולים ליהנות משני מגרשי משחקים, "גן שרה" החדש מביניהם נתרם על ידי "ידידי ילדי קידה". קיימת בקידה משחקיה, אשר פועלת בשעות אחר הצהריים לרווחת הילדים, והוקמה בסיועם של הסבים והסבתות של ילדי קידה.

מי הבוס? טוב, תלוי את מי שואלים... וברצינות- הישוב פועל בצורה מסודרת ומובנית, כאשר בראש עומדת המזכירות, אשר חברים בה בהתנדבות שלושה מאנשי הישוב, ברוטציה של שנתיים. בישוב פועלות במקביל מספר ועדות: ועדת תכנון- אחראית על תכנית המתאר של הישוב, מיקום מבנים,חלוקת מגרשים,גינון ועוד. ועדת תרבות, לרבות- רכזת קהילה ורכזת נוער. ועדת חינוך- אחראית על מוסדרות החינוך בישוב, וכן על פעילויות הילדים בישוב.

ועדת קליטה, ועדת בטחון, ועדת חסד... ובעצם - כולם מעורבים בבניית הקהילה שלנו!

בקידה פועל גמ"ח המספק מזון למשפחות נזקקות מישובי הסביבה, המנוהל על ידי תושבי המקום ונתמך בכספי התושבים.

קידה מוקפת בכרמי זיתים ויין, שניטעו על ידי חקלאי הישוב ומקשטים את הנוף.
סביב לישוב מסלולי הליכה בראשי ההרים ובואדיות, אשר עוברים דרך מערות ובורות מים, טרסות עתיקות ונופים מרהיבים, ומפגש בלתי אמצעי עם צבאים, שועלים, דרבנים וציפורים מגוונות.

החזון שלנו
החלום שלנו הוא לבנות יישוב קהילתי גדול ומבוסס , הכולל מוסדות חינוך, שירותי קהילה, חקלאות מפותחת, ואתרי תיירות, תוך שמירה על לכידות פנימית וערכי ערבות הדדית האופייניים כל כך לישוב. מקווים אנו כי בעזרת ה', נבנה קהילה שמחה, חמה ובעלת רוח פנימית איתנה, שתצמיח ותגדל את בניה ובנותיה לחיים של עשייה ברוכה, מתוך קשר עמוק לבורא עולם העם והארץ. קהילה שתתחבר לשרשרת ארוכה של חיי עם ישראל בארצו ומולדתו ההולכת ומתעצמת בדורנו זה.

מה מיוחד בקידה?
התחושה של "הגעתי הביתה". בסופו של יום ולפני כל האידאלים, הנוף והשאיפות, אדם מחפש מקום להתיישב בו. מקום שבו יהיה לו חיבור חזק ושותפות טובה עם שאר התושבים, חיבור המתבטא בעשייה בה נוטלים חלק, איש כפי כישוריו וזמנו. ההשקעה בקהילה באה לידי ביטוי בעזרה ליולדת או לחולים, דרך אירוח חיילים, עזרה לחבר בתיקון מחסן שהתעופף ברוח, השלמת מניינים, שמירה על היישוב ומילוי תפקידים בוועדות היישוב השונות ובפרויקטים הישוביים.

"רק בגלל הרוח..."
מי שביקר בקידה התוודע לרוחות החזקות המנשבות כאן בכל עונות השנה. תושבי המקום למדו עם הזמן לעמוד איתן נוכח הרוחות, ואף לחבבן.

וכמו רוחות קידה, גם המשפחות שהתקבצו לכאן מלאות ברוח עשייה- קהילת קידה ממשיכה קדימה בפיתוח היישוב, למרות כל האתגרים, הפוליטיים, הבטחוניים והכלכליים.

בשנה האחרונה זכינו להשתתף עם חברינו החקלאים בבציר ענבים ראשון ובטקס חילול הכרמים בשנתם הרביעית, טקס מרגש בו כמו מאליהם נשמעו דברי הנביא שנדמה כי מעולם לא היו מוחשיים יותר: "עוד תיטעי כרמים בהרי שומרון, נטעו נוטעים וחיללו"

בהביטנו קדימה - הדרך עוד ארוכה, ומשימות רבות לפנינו: בניית בתי קבע נוספים, בניית מקווה טהרה, פיתוח גבעת הבסיס הנטוש כמוקד תיירותי ייחודי, שיפור מערכת החשמל, בניית מבנה גן ילדים ומבנה ציבור ועוד שלבים רבים במימוש החזון... ולשם כך נדרשת הרבה רוח עשייה ותמיכה כלכלית, שאנו מקווים כי תבוא..

ועוד קצת היסטוריה - "כדי להגשים חלום..."
עוד בתחילת שנות השמונים הוכרזו אדמות קידה לטובת הקמת יישוב עתידי, אשר יוקם ע"י המדינה כחלק מתכנית פיתוח "גוש שילה". בשנת 1984 קיבלה ועדת השרים להתיישבות בראשות השר יובל נאמן, החלטה על הקמת יישוב בשם קציף, באדמות שממזרח לשילה, הצופה על כביש אלון.

בשנת 2001, פינה צה"ל את בסיס המודיעין "קידה", הניצב בראש פסגה נישאה בעלת משמעות אסטרטגית, בהיותה צופה על כביש אלון ובקעת הירדן. התנועה המיישבת ,"אמנה", העלתה דרישה לאזרח את המקום. זמביש, ראש "אמנה", סיכם עם נציגי שר-הביטחון דאז, פואד בן-אליעזר, על אזרוח הבסיס, ו"אמנה" הכינה תשתית ויסודות ל-3 קרוואנים במקום.

כשנודע הסיכום ביניהם לחברי סיעתו של שר-הביטחון ממפלגת העבודה, נתקל פואד בהתנגדות עזה מצד חבריו, אשר חששו מהתדמית שתיווצר למפלגה כ"מקימת מאחזים". פואד נסוג מהסיכום והורה על פינוי התשתיות ומחיקת כל המבנים הציבוריים בבסיס. כך, למעט הבונקרים ואנטנה של "סלקום", נמחה הבסיס, והפך לאתר פסולת.
עובדה זו לא מחתה את החלום להקים ישוב גדול על גבעת הבסיס הנטוש.

מתוך השכול צומח חלום...
בערב יום העצמאות תשס"ג (2003) נרצח גדעון ליכטרמן הי"ד מאחיה, על הדרך היורדת משבות רחל בואכה בקעת הירדן. לאחר הרצח, בלחץ גרעין המשפחות של קידה, הוחלט ב"אמנה" לעשות מעשה. ביא' סיוון תשס"ג עלה הגרעין לקרקע. שלוש משפחות ורווק אחד. הגרעין לא התיישב באתר קידה, אלא בסמיכות לאתר, כקילומטר דרומית לבסיס, ישוב שבחזונם יהווה נקודת מוצא להתפשטות צפונה אל כל המרחב השומם.

מייד לאחר העלייה לקרקע נעשה ניסיון לפנות את המבנים והתושבים. בג"ץ שהוגש על ידי "אמנה" והמועצה האזורית מטה בנימין מנע את הפינוי, מאחר שהוכח שהקרקע הוקצתה להתיישבות שנים רבות קודם לכן, ועל כן אין עילה לגירוש התושבים מהמקום.

וכך חלום הופך למציאות יום יום ובתפילה לעוד הרבה שנים של עשייה ברוכה והתקדמות.

משמעות השם קידה
האגדה מספרת שגנדי (רחבעם זאבי) הגיע לאזור גבעת האנטנה (מחנה קציף) באביב, בשיא פריחתו המרהיבה של צמח הקידה השעירה. מרבדי הפריחה הצהובה הרשימו אותו והוא החליט ששמה של גבעה נישאה זו יהיה "קידה". אך מהי אותה קידה, והאם יש לה קשר גם לאזורנו, הסמוך למשכן שילה?
קידה הייתה אחד ממיני הבשמים אשר שימשו כשמן משחת קודש למשיחת כלי המשכן.
בשדות הארץ מצויה הקידה השעירה, הניכרת בפריחה צהובה וצפופה שריחה הטוב נודף באביב זרעיה נובטים רק לאחר מספר שנים באדמה, אולם במקרה של שריפה, זרעיה הקשים נובטים מיד בסתיו הקריר, וגדלים מהר וכמעט ללא תחרות עם הזרעים השרופים האחרים. דבר זה מסביר את התפשטותה המהירה של הקידה השעירה דווקא במקומות מופרעים וקשים. הזרעים משתרשים במהירות רבה, וכבר בחורף הראשון מגיע עומקם ל- 80 ס"מ!
אנו נבקש להתברך ממשמעותו של כל אחד מהפירושים.

צור קשר עם ישוב קידה (חבל בנימין)