מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

אז על מה בעצם מדבר הסינגל ’ואפילו בהסתרה’ ? הקליפ בפנים.

 

עדנה קדוש


"ואפילו בההסתרה שבתוך הסתרה, בוודאי גם שם נמצא השם יתברך... גם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך אני עומד"  רבי נחמן מברסלב, מתוך ליקוטי מוהר"ן נ"ו
מידי פעם אנו שומעים סיפור מופלא על אדם שהיה בצרה גדולה והתגבר עליה בעזרת כוחות נפש ורוח אופטימית וחופשית.

לעיתים מספרים על מישהו שעובר עליו קושי גדול מאד ולפתע התעוררו אצלו כוחות "מוארים".
נדמה שזה אירוע יוצא דופן...
נדמה שהחושך והצרות הם התדיר והאור הוא הנדיר.


מהו חושך?
חושך זה מצב בו דרכך אינה ברורה. אתה הולך כמו עיוור ומגשש.


המציאות קיימת רק שאינך רואה אותה. חושך אינו רק מצב של צרות וקשיים, מחלות וכאבים, חושך זה מצב הקיים גם כשאתה עמוס במטלות, כשאתה באורח חיים הישגי, כשאתה הולך וחי בלי לשים לב לליבך, בלי לשמוע את רצונותיך והרגשתך. חושך זה מצב שבו אתה הולך עם הזרם, וקולך לא נשמע... חושך זו מציאות שהאור הפנימי שלך מוסתר.

 היינו רוצים להבין מה זה אור, לדעת איפה האור נמצא ולהיות תחת אלומת אור נעימה ובטוחה.

מהו אור? נבין מתוך ההקשרים והביטויים שמייחסים לאור:
"ויהי אור" – אור זה בריאה ויצירה וסדר חדש בעולם. ברכת כוהנים - "יאר ה' פניו אליך", בברכות קריאת שמע - "והאר עיננו בתורתך", בסוף תפילת עמידה - "ברכנו כולנו...באור פניך, כי באור פניך נתת לנו"...  מדברים על "אור השבת", "אור יקרות", "אור התורה", "האמת יצאה לאור", "פנים מאירות", "מאיר פנים", "יצא לאור", "אורו פניו", "קרן אור", "אור ליום ראשון", "עד אור הבוקר", "אורות וצללים", "להאיר את הדרך", "האור בקצה המנהרה" ועוד.  


אור הוא יצירה ובריאה, אור הוא ראיה, הבנה וקשר פנימי, "מאיר פנים" זה מי שמביא טוב מבפנים,  אור הוא גם מדריך לדרך, מטרה ויעד - "אור בקצה המנהרה". 

לעומתם הביטויים המיוחסים לחושך הם: "והארץ הייתה תוהו ובבוהו וחושך על פני תהום", רמז לארבע גלויות: תוהו – גלות בבל, בוהו – גלות מדי, חושך – גלות יון, תהום – גלות אדום.
הנקודה של החושך - גלות יון. הם נלחמו באור. מלחמתם בנו הייתה מלחמת חכמה, מלחמת הגוף החזק, החומריות והשביתו את המנורה המאירה.
מה זה קשור אלינו? מה זה אומר לנו באופן אישי?

זה משקף לנו את נקודות החושך והאור שיש לנו.
חושך – זה מצב שבו אנו לא רואים את עצמנו, נכנעים ללחץ חברתי בתחומים שונים, לא ממשים את עצמנו, מפחדים להעז וליצור, מתקשים לבטא עצמנו, מכריחים את עצמנו לעשות דברים שלא נכונים לנו, משאירים את עצמנו בקשרים עם אנשים שלידם איננו מרגישים טוב, כשאנו לא מאמינים בעצמנו ומהרהרים: מה כבר יצא ממני? וכו'. חושך זה הסתרה!
אור – זה מצב של פריצה, מימוש,  כמו האור העולה וזורח, אור שקצת ממנו משפיע הרבה, אור זה תדר אנרגטי של חיים והתחדשות. אור זה סדר פנימי, והכי חשוב, אור זה להיות על מקומך, כמו שכתב רבי נחמן, שגם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך אני עומד. מי זה אני עומד? הפרשנות המקובלת היא שהשם עומד בשבילנו גם בתוך קשיים, ולכן אל לנו לפחד. נחפש אותו ונתחזק.

ואני מוסיפה, שגם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך אני עומד – הכוונה: אני. יש לי יכולת לעמוד בכל חושך. לעמוד זו בחירה. לעמוד זו החלטה. ומדהים לראות שבמקום שאדם מחליט לעמוד, אפילו בשיא החושך והצרות – אם הוא עומד, אם הוא אור לעצמו, שם יש גבורה והתגברות, שם יש פריצה ושינוי טוב.
אלומת האור היא על "אני עומד". אני מאמין בטוב שבי,  אני יכול לבחור לצאת ממצבי הקשה, אני יכול להיות חופשי בתוך הקשיים, אני יכול להיות שמח בתוך המציאות המורכבת. אני לא תלוי באור חיצוני או פנס הרחוב כי יש בתוכי אור גנוז.  
"כי נר ה' נשמת אדם" – יש באדם נקודת אור אלוקי.
נרות החנוכה שדולקים מכוונים אותנו להתבונן על האור שבתוכנו.
אין שליטה על הרוח... אבל נוכל לכוון את המפרשים!

היבט נוסף לאור

שמתם לב שברוב החנוכיות השמש נמצא גבוה מכל שאר הנרות?
לכאורה הנרות הם העיקר והשמש רק משרת אותם ועוזר להם להידלק... למה הוא גבוה מכל הנרות?
החנוכייה משקפת לנו מסר מהמציאות. כל אדם מוסיף טוב לעולם לפי היכולות והכישרונות שלו. כל אחד משפיע טוב על העולם לפי האיכויות שלו. אך יש דבר נעלה ונשגב יותר מלמלא את שליחותך ולממש את כישרונותיך בעולם, והוא –
לעזור לאדם אחר לממש עצמו, להעיר ולהאיר אדם אחר ולהוציא ממנו את האור שלו.

    


כאשר אתה מאיר לעולם מתוך עצמך, זה אור יפה ונעים אך זהו אור מוגבל באופן מסוים. אתה מפיץ רק את האור שלך...
כאשר אתה מדליק אורו של אדם אחר, הרי שגם האור שלך וגם האור שלו יאיר בעולם. אם תדליק אנשים רבים ותסייע להם להיות במיטבם, הרי שגם האור שלך וגם אורם של כל האנשים יאיר בעולם.
זה טוב ויפה לממש עצמך ולהוציא את "הגודל האמיתי" שלך.

החנוכייה מלמדת אותנו שיש דבר עמוק וחשוב יותר והוא: לעזור ולסייע לאנשים אחרים, בסביבתנו, במשפחתנו ובכל מקום. להאמין בהם ולהוציא את כוחם לפועל ולממש את הכישרונות בהם בורכו.
זו הסיבה שהשמש גבוה מכל הנרות, כי מי שמדליק נרות אחרים הוא גבוה ממי שמדליק רק את עצמו.
בתכלס – הכוונה לעודד, להחמיא, לחזק, להתמקד בטוב של האנשים שבסביבתנו. במקום לבקר, לשפוט או להאשים, לראות את הטוב שבאדם ולהעצים ולהדליק אותו.

אתה לא צריך להיות איש גדול או אור גדול כדי להתחיל משהו, אבל אתה צריך להתחיל משהו כדי להיות איש גדול ואור גדול!
  
 


עדנה קדוש

מורה לשינוי והתפתחות בשיטת נקודתרפיה
רפואה משלימה רב תחומית

טלפון: 055-9781240

מייל: ednakadosh@walla.co.il
פייסבוק: www.facebook.com/nekudaterapia

 
 

 


 

 


תגובות                                                                                                               | כתוב תגובה

1. מקסים  נכון מאוד,מאמר מחזק ונפלא  (6.1.15) חנה מדינה
 
  מאמרים נוספים
 

  
 


 


 


 


 

לא למתנחלים בלבד: המדריך לבחירת
מעיל פליז

קורבן לא תמיד מודע לכך שהוא קורבן. על סוגי אלימות בזוגיות

להניק ולהעניק באהבה-
חווית ההנקה לאחר לידה

על העור ומניעת נזקים-
גם בחורף!

להרגיש שהבית שלכם נולד עבורכם, ורק עבורכם