מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

נפש בריאה במחשב בריא
דניאל מחשבים


דניאל סולומון נולד בפריז וכבר ב-1981, עם צאתם לאור של מחשבי ה-PC  הראשונים גילה התעניינות ביצור החדש שרבים עדיין לא הבינו עד כמה ישנה את חיי כולנו. ההתעניינות הובילה אותו לקורס במייקרוסופ, COMPAQ, IBM, וטושיבה ש"אולי לא ידוע לכם, אבל דווקא החברה הזו, טושיבה, הייתה הראשונה שהוציאה לשוק מחשבים ניידים", הוא מציין פרט טריוויה לא ידוע.
לאחר שהשלים את לימודיו החל לעבוד בחברת 'איליס', הגדולה בתחום החומרה הממוחשבת בפריס של אותם ימים. את צעדיו הראשונים בחברה עשה מלמטה. הוא החל כטכנאי, התקדם וכעבור כשנתיים כבר ניהל את מחלקת הטכנאים, שיגר את טכנאי החברה למשימות תיקון בפינותיה של פריס, ובטלפון שימש עבורם יועץ טכני. במקרים מורכבים במיוחד היה גם הוא עצמו יוצא לשטח.
 

 

מאוחר יותר פתח חברה עצמאית שזכתה לפרסום רב בעקבות ההבטחה הלא שגרתית 'תיקון ללא זמן המתנה'. בהמשך מכר דניאל את החברה והחל לעבוד כמנהל בחברה אחרת, אך המשבר הכלכלי בצרפת של אותם ימים הוביל לקריסת החברה החדשה. לאחר פטירת אביו החליט לעלות לישראל יחד עם אמו.
דניאל הגיע לאופקים, שם פתח חברה קטנה לתיקוני מחשבים בבתי לקוחות באזור באר שבע ונתיבות. מאוחר יותר נישא דניאל לתושבת גוש עציון לשם עבר להתגורר ומשם החל מתקן מחשבים מבית לבית באזור גוש עציון וירושלים.

מה התקלות העיקריות שבהן אתה נתקל בבתי הלקוחות?
"בעיקר מדובר בהשלכות הרסניות של וירוסים. מחשבים אמנם מאובזרים באנטי-וירוסים אבל תמיד יש איזה וירוס מתקדם שהאנטי וירוס לא מכיר ולא יודע איך להתמודד איתו. הבעיות מתחילות כשפתאום המחשב שהיה מהיר ויעיל הופך לאיטי, לפעמים גם נדלק ונכבה מעצמו. אנשים לא יודעים מה הסיבה, אבל לרוב מדובר בווירוסים. אנשים מתקינים התקנות נוספות על המחשב, מורידים תוכנות שמחשב צריך עבורן זיכרון רחב יותר וחזק יותר. כשמוחקים את התוכנות נראה לנו שהתוכנה איננה, אבל בסיס התוכנה לא נעלם והוא דורש הרחבת זיכרון".

אז מה עושים?
"אפשרות אחת היא להוסיף עוד ועוד זיכרון, כל עוד המערכת יכולה להכיל. האפשרות השנייה היא לפרמט את המחשב, כלומר להחזיר אותו למצב הראשוני שבו הוא נקנה. הבעיה בפירמוט היא אבדן נתונים כמו קודים וסיסמאות שהמחשב כבר מכיר כדי להיכנס למייל, לסקייפ ומקומות נוספים. אחרי הפירמוט פתאום מגלים שלא זוכרים את הסיסמאות ולא יכולים להיכנס... צריך לקחת בחשבון שמחשב שלא פורמט מתחיל לפעול באיטיות, וראיתי כבר מחשבים שהגיעו למצב שכל העלאת דף אינטרנט בהם ארכה שלוש דקות! משום כך מומלץ לפרמט את המחשב פעמיים בשנה אלא אם כן אתם לא מורידים תוכנות חינמיות מהאינטרנט, ואז ניתן להסתפק בפירמוט אחת לתקופה ארוכה יותר. בזמן הפירמוט צריך לשמור את הנתונים על דיסק פנימי אחר או על דיסק-און-קי. העברה כזו מומלץ לעשות עצמאית ולא לחכות לטכנאי שיעשה זאת, כי מדובר בזמן יקר שחבל לשלם לטכנאי כשאפשר לחסוך אותו בעבודה עצמאית".

 


איזה עוד תקלות אנחנו גורמים למחשבים שלנו?
"לפעמים המחשב פשוט מת בגלל עומס האבק שיש עליו. זו בעיה אופיינית דווקא לישראל. אנחנו בליבו של ענן אבק. אבק מתיישב על לוח האם, על הרכיבים ובעיקר על המאוורר שלא יכול לתפקד. המחשב מתחמם ללא מאוורר ופתאום מופיע הסימפטום הראשון – העכבר נתקע. זו ההתחלה. אנשים מחליפים עכבר ולא מבינים שזו הייתה התראה ראשונית וחשובה לקראת ההמשך. מאוחר יותר המחשב מתחיל להרעיש, וזו כבר התראה שצריכה להישמע כמו אזעקה עבורנו. אם נמשיך להתייחס בקלות ראש המחשב פשוט יקרוס. טיפול מוקדם במאוורר הוא גם יעיל וגם זול לעומת המחיר שנצטרך לשלם אחרי הזנחה".

 
 

 


אז מה אתה ממליץ לעשות מול האבק?
"אני ממליץ לקרוא לטכנאי לניקוי פעמיים בשנה. אמנם אין בכך כדי להחליף טיפול כעבור שלוש שנות עבודה, אבל יש בכך כדי למנוע התדרדרות מהירה של המחשב. צריך להיזהר ממנהג שראיתי אצל אנשים שלוקחים מכשיר לחץ אוויר ומנסים לנקות בו את האבק. לחץ אוויר רק מכניס את האבק למקומות שיד אדם לא תוכל להגיע אליה, חוץ מהעובדה שלחץ אוויר פועל עם מעט מים וניתן לנחש את ההשלכה של מים, גם אם רק מעט, על הרכיבים האלקטרוניים של המחשב".

מה עוד היית ממליץ לנו לעשות למחשב שלנו?
"כדאי לפרק את החומר שבמחשב לשני דיסקים – Cלתוכנות ו-Dלנתונים. מומלץ שיהיו שני דיסקים, אחד לכתיבה ואחד לשמירה. לעסקים מומלץ לשמור על 'מירר', דיסק מראה שבו כל נתון וכל פעולה שנעשית במחשב מועתקת אליו, וכך אם אחד מפסיק לעבוד הכול שמור לנו בדיסק השני. כדי לישון בשקט מומלץ לבצע גיבוי חיצוני על CD  או על DVD, החומרים שעליהם לא מתקלקלים ולא נעלמים גם בעוד עשרים שנה. את הדיסק המגבה אנחנו, מניחים במעטפה ושומרים במגירה למקרה חירום. בנוסף יש רבים שמתקשרים אלי פעם בחודש ומבקשים שאעשה גיבוי על כל הקבצים שלהם. אני מתחבר אליהם מרחוק, מוריד את כל הקבצים שהשתנו מאז הפעם הקודמת ושומר הכול בדיסק. כך במידה והמחשב של בעל עסק קטן התקלקל או חלילה נגנב החומר החשוב ביותר שמור אצלי עבורו".

 


הזכרת בתחילת הדברים את הווירוסים. מה הם בכלל?
"אנשים סבורים שכל דבר הוא וירוס, אבל יש שלושה סוגים שונים ולא כולם ווירוסים – וירוסים, מינואל ומרגלים. וירוס מתפשט. זו תוכנה שמתפשטת בקבצים אחרים, תופשת מקום בדיסק וכך פתאום צצים דברים מוזרים במחשב, פתיחה של חומרים לא מתאפשרת וכו'. מינואל זו תוכנה שנועדה להוציא אותנו מדעתנו. פתאום המחשב פועל באיטיות נוראה. לא ברור לנו מי גורם לכל זה, אבל ניתן לשער שהדברים מגיעים למחשבים כשאנחנו מתפתים להצעה באינטרנט של תוכנה שתשפר את המחשב. התוכנה מקלקלת לנו את המחשב ואחרי כמה זמן שולחת לנו, כאילו במקרה, פרסומת לתוכנת תיקון... הווירוסים הראשונים נשלחו על ידי הבולגרים. זה היה בתקופת הקומוניזם כאשר חששו שם שהמחשב עומד לשנות את חיינו ולהחליף את האדם. הם רצו להוכיח שבלי האדם לא ניתן להסתדר והחליטו להרוס את המחשבים מבפנים".
 

 


ומהם המרגלים שהזכרת?
"מדובר בתוכנה שמוצעת לך כדי לחזק את המחשב שלך באופן דרמטי. האנטי וירוס לא מזהה אותה כווירוס, אבל בתוכה יש תוכנה קטנה שמאפשרת לשולח להיכנס אליך למחשב בכל רגע, לשלוח אליך פרסומות, תמונות וחומרים מביכים. לעיתים במחשב אחד יש עשרות מרגלים שכאלה. הם לא מופעלים בהכרח כל הזמן, אבל גורמים לכך שלמישהו אי שם יש את האפשרות לכבות ולפרמט לך את המחשב כרצונם".

הווירוסים הורסים גם קבצים או רק תוכנות?
"עד היום לא הצליחו לייצר וירוס שמקלקל נתונים, כלומר תמונות, קבצים, חומרי XP  ועוד, אלא רק תוכנות. בינתיים זה המזל שלנו...".

 

 

דניאל סולומון
טכנאי מחשבים קרוב אליך
טל':054-9564000
דובר עברית, אנגלית וצרפתית

 

 

 


מאמרים נוספים


 

 

 
יין שור- יקב שילה

 

 ג'ודי רפואה משלימה
   
הגיוני- אימון אישי וייעוץ ארגוני בגישה יהודית
המדריך המשפטי ליזם המתחיל
מתוך מגזין "יזמים"
היי טק כבר לא עושה לו את זה; אלי סיידל אוהב לחם

טועמים זהב
הסיפור של יקב שילה

האם לחם הוא אופיום?
מפניני המרפאה ג’ודי שטיין

הניגון המיוחד
מה המשאלה שלך? הגיוני- אימון להצלחה

 
 
 

 

       

כתוב תגובה