מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

"מפי עוללים ויונקים" - יומן תינוק ראשון, ברוח יהודית

 


פורסם בירחון "הלל"


לפני כחצי שנה, יצאה לאור המהדורה הרביעית של ספרך: "מפי עוללים ויונקים" – יומן לתינוק/ת

איך נולד הרעיון לספר?
זיכני הקב"ה באהבת הכתיבה, וכשזכיתי לחבוק בנים ובנות, רציתי מאוד לזכור את התפתחותם וחוכמותיהם. במשך שנים כתבתי ותיעדתי זיכרונות אלו במחברות וביומנים שונים, אך לא מצאתי יומן לתינוקות שיהיה ברוח ישראל סבא ויתאים לאווירת ביתנו, הן מבחינת התוכן והן מבחינת העיצוב והאיורים. ואז גמלה בלבי החלטה לנסות ליצור משהו מתאים יותר.

 

מפי עוללים ויונקים

 


להוציא ספר נשמע פרויקט גדול. איך עשית זאת?
באותה תקופה, שכן שלי הוציא ספר ועודד אותי מאוד 'ללכת על זה' למרות שבאמת הרגשתי שזה 'גדול עלי'. הוא הפנה אותי למפיק ספרים שהביא אותי לגרפיקאי ירא שמים, כיוון שהיה חשוב לי שהדברים יהיו ברוח תורנית. העבודה הייתה רבה ומורכבת. היה לי חשוב ללמוד את הפן ההתפתחותי והפסיכולוגי של התינוקות, ובכך נעזרתי גם ברקע שהיה לי מלימודי הגיל הרך, וגם לאסוף חומרים שיתנו את האווירה התורנית שחיפשתי. ב"ה התוצאה הייתה מאוד מרגשת. ביום ההדפסה, הרגשתי שאני 'יולדת' תאומים, שכן הוצאתי 2 ספרים: אחד לבן ואחד לבת.

מדוע לא להסתפק ביומן אחד? כך אנשים יכולים לקנות מראש ומיד מוכנה להם מתנה ללידה הקרובה...
אנחנו אמנם בדור שמנסה להשיג שוויון בכל דבר... אבל אי אפשר להתעלם מהשוני בהתפתחות של הבנים והבנות. ובעניינים השייכים לכל מין בנפרד. אצל הבנים ברית, פדיון, חלאקע, לבישת ציצית, וכניסה לתלמוד תורה, ואצל הבנות ברכת 'שהחיינו' בלידה (לעומת 'הטוב והמטיב' אצל הבנים), מסיבת 'זבד הבת', ההתפתחות המיוחדת לה בשפה וכו', וכניסתה לגן הילדים וחוויותיה שם (אמא של שבת...).


 

מפי עוללים ויונקים

דוגמאות לעמודי היומן

מה מיוחד ביומנים האלו שלא מצאת ביומנים האחרים?
ייחודו של היומן בכך שמשולבים בו קטעי מדרש ואגדה, פסוקים ומאמרי חז"ל המתאימים לתקופות השונות בחיי הילד. וגם הגרפיקה עדינה ומתאימה לציבור הדתי והחרדי.

זו כבר מהדורה רביעית. יש הבדל או חידוש בין המהדורות השונות?
שתי המהדורות הראשונות דומות זו לזו. הראשונה יצאה לפני כ- 16 שנה והשנייה 3 שנים אחריה. הגרפיקה שיש בה נעשתה ע"י תוכנה שהיום כבר לא בשימוש, ואכן לפני כמה שנים הרגשתי צורך להתחדש ולחדש, ועבדתי עם גרפיקאית (שיהיה גם צד אימהי...) וגם עם מאיירת להוסיף נופך ייחודי, והתוצאה הייתה מיוחדת. שילבנו בין הגרפיקה והאיורים מתוך מחשבה ש'כוכב' היומן הוא הרך הנולד, כך שהגרפיקה מאירת עיניים וצבעונית אך לא לוקחת את המקום המיוחד של הכתיבה והתיעוד, וכמובן שיש גם מקום לתמונות, לאלו שעוד מפתחים בעידן הדיגיטלי... לפני כמה חודשים ב"ה נגמר המלאי והוצאתי מהדורה נוספת באותו פורמט.

היום בדור האינסטנט, אנשים עדיין מתעדים וכותבים?
מפליא, אבל כן. וזה מאוד משמח. התגובות החמות שקבלתי מהלקוחות שחוזרים ומזמינים לילד השני והשלישי וכו'... וגם למתנות לחברים ובני משפחה, הן המחמאות הגדולות שעודדו אותי להשקיע שוב ולהוציא מהדורה נוספת. הביקורות המחמיאות שנכתבו בעיתונים והושמעו בתוכניות הרדיו, גם הן היוו תמריץ חשוב. היומנים מתמקדים בחוויות המיוחדות שההורים עוברים עם הילדים בראשית גידולם ולכן ישנו מקום נרחב לכתיבה של ההורים, מודרכת וחופשית, העוברת על פני מאורעות חשובים בחיי הפעוטות. גם מי שלא 'מכור' לכתיבה ותיעוד (כמוני...), ימצא אפשרות לכתוב את ציוני הדרך החשובים. מי שירצה יוסיף כאוות נפשו, ומי שירצה לתמצת, יוכל גם כן.

שמו של הספר: "מפי עוללים ויונקים" מלמד משהו על התוכן?
השם, הלקוח מספר תהילים, מביע את הרצון שהספר יסופר מנקודת מבטם של התינוק/ת, רק שבשלב זה אינם יכולים לכתוב בעצמם וההורים כותבים בשמם...

יש בספר הקדשה לזכר אביך ז"ל. נראה שהוא היה מאוד משמעותי בשבילך.
כן. אבא ז"ל נפטר חודשים ספורים לפני הדפסת הספרים הראשונים. הוא היה שותף מלא בהכנות, בתוכן ובעיצוב, אך לצערי לא זכה לראות את התוצר המוגמר. תמיד הייתי הבת של אבא וזה נשאר כך בהרגשה עד היום. כמובן עם געגוע גדול מאוד.
כאוד מוצל מאש שזכה לעלות לארץ ולהקים משפחה, הילדים והנכדים היו כל עולמו. והיה חשוב לי להנציח את זכרו דווקא בספר המיועד לתינוקות, בבחינת המשך דור ישרים מבורך, ושהרך הנולד יצטרף לשרשרת הדורות המשפחתית.
ספר כזה אינו רק מתנה מיוחדת ללידה, הוא מזכרת נפלאה לכל המשפחה והקשר לעבר הוא שבונה את העתיד ולכן היה לי מאוד חשוב להקדיש לו את הספרים. אבא זכה רק ל-2 ילדים שנולדו אחרי הרבה שנים, אבל ב"ה כשנפטר, היו לו 10 נכדים. מאז נולדו עוד והיום אמי תבדל"א זוכה לחבוק גם נינים.

לסיום, נשמח לדעת היכן אפשר להשיג את הספרים?


ניתן לרכוש את הספרים ישירות דרך האתר שלי: dkatom.co.il/yoman
כמו כן ניתן לרכוש אותם אצלי בבית (בגוש עציון), ובמשלוח בדואר. וכן בחנויות באזור הגוש. נוסף יש לי סוכנות שמוכרות את הספרים מביתן בכמה מקומות בארץ.
מפי עוללים ויונקים


טלפון: 02-9933468
נייד: 054-5575828
אתר: dkatom.co.il/yoman
מייל: yoman.tinok@gmail.com

לצפייה בסרטון היומן לחצו כאן

מתן פתרונות חימום


תגובות כתוב תגובה
 


מאמרים נוספים


יוסי גולד

 

ציפיה עמרן חצרוני

 
קשב בטיפול

 

 

מתן פתרונות חימום

   
אסף בן דור אדריכלות

אביב וחרות האדם
יוסי גולד - מוח אחד

יום החתונה:
יום חשוב, החלטות חשובות

סובלים מקשיי קשב וקשיי תקשורת? פיתרון מעולה ללא תרופות

 

בונים בית? מתכננים שיפוץ? תכננו לכם בית חם ואיכותי!
מתן פתרונות חימום


האבן הירושלמית ומשמעותה כיום אסף בן דור - אדריכלות ותכנון